QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Tajemství plzeňských staveb: Znáte obchodní dům Brouk a Babka?

26.01.2025 16:25

Plzeň je město plné fascinující architektury. V sérii článků odhalujeme díky nové knize nakladatelství Starý most tajemství plzeňských staveb. Zavedeme vás, čtenáře QAPu, na místa, která pravidelně míjíte a mnohdy ani netušíte, jaký příběh se za nimi skrývá.

Brouk a Babka (1)
Brouk a Babka (1)Brouk a Babka (2)Brouk a Babka (3)Brouk a Babka (4)

Kniha s názvem Tajemství plzeňských staveb seznamuje čtenáře s bohatou historií budov, které v západočeské metropoli jsou. Odhaluje zajímavá historická fakta a upozorňuje na detaily, které často naše oko nevidí. Každá stavba, o které se v knize mluví, má svůj jedinečný příběh. Nahlíží do industriálních budov, kostelů, škol i rozhleden…

V minulém článku jsme společně nahlédli do tajů Hlavní pošty. V tomto článku se budeme věnovat budově, která se nachází na adrese Bezručova 17. 

Historie:

Společnost Brouk a Babka provozovala síť obchodních domů, které se familiárně přezdívalo Broukárna. Jaroslav Brouk, rodák z Hlince na Kralovicku, a Josef Babka z Mochtína u Klatov společně studovali na Obchodní akademii v Plzni a roku 1911 založili společný podnik. I když Josef Babka později z vedení podniku odstoupil pro špatný zdravotní stav, jeho kolega název zachoval a firmu dál rozvíjel. Ve firmě pokračoval také syn Jaroslav Brouk ml. Zavedl samoobslužný prodej či zásilkovou službu. V roce 1939 otevřel nejmodernější obchodní dům v republice – pražskou Zlatou labuť.

Plzeňská pobočka významné obchodní společnosti se usídlila v budově, která byla postavena roku 1913 na místě původního domu z roku 1849 na rohu Bezručovy a ulice Bedřicha Smetany. Nejdříve sloužila novostavba vybudovaná podle plánů Ludwiga Tremmela potřebám bankovního paláce Merkur. V roce 1932 ji architekt Václav Neckář přestavěl na obchodní dům Brouk a Babka. Ten byl majitelům zestátněn v roce 1948 a starý pan Jaroslav Babka se stal závozníkem podniku Napako a zemřel v roce 1953. Jaroslav Babka ml. byl poslán do jáchymovských dolů na převýchovu. Obchodní dům byl nazván OD Zdroj a fungoval do postavení nového Prioru u hlavního nádraží (tehdy Gottwaldova). Na konci 20. století byl dům opět razantně přestavěn a sloužil opět bankovní činnosti – společnosti Raiffeisenbank. Patra v poslední době slouží Skladovému podniku.

Zajímavosti:

  • V letech 1407–1433 byl původní dům majetkem Víta Malíře, který rozšířil kapli na hřbitově na dnešním Mikulášském náměstí na kostelík sv. Mikuláše.
  • V domě bydlel obchodník, tiskař, knihař, vydavatel a organizátor českého společenského života v Plzni Ignác Schiebl. V katedrále sv. Bartoloměje je jeho památce věnováno velké vitrážové okno v severní lodi. Právě v tomto domě se narodil jeho syn – spisovatel a novinář Jaroslav Schiebl.

Odhalte další tajemství

Zajímavosti v článku jsou z obsahu knihy Tajemství plzeňských staveb, která odhaluje architektonické tajemství Plzně. Knihu, ve které naleznete mnoho dalších příběhů, můžete zakoupit na eshopu www.starymost.cz. Kniha je ideálním průvodcem pro ty, kteří se zajímají o historii Plzně, nebo chtějí vidět své město jiným pohledem.

Foto archiv Starý most

Brouk a Babka

Bezručova 17

Doba výstavby: 1913, přestavby třicátá a devadesátá léta 20. století

Architekti: Ludwig Tremmel, úpravy včetně parteru a nástavby, které byly realizovány v roce 1932, Václav Neckář

Stavitel: neznámý

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT