14.12.2024 12:23
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
Téměř 300 let starý oltář v Sulislavi prošel opravou a byl v něm i vzkaz! FOTKY!
Sulislavský kostel sv. Vavřince je od roku 2009 neustále postupně vylepšován, nejdříve se probíhaly stavební práce, oprava vstupních dvěří, nyní se podařilo díky dalším dotacím opravit oltář.
Sulislavský kostel sv. Vavřince má už opravený boční oltář s obrazem Panny Marie. Tento oltář je dle písemností starý celých 282 let a restaurování zabralo celý půl rok.
Více uvedl starosta Sulislavi Milan Strohschneider. "S opravou jsme začali v červnu a v listopadu už byl hotový. Během posledního měsíce byl usazen na své místo a před vánočními svátky jej už mohli lidé obdivovat při Vánočním koncertě. Obec zrestaurování uhradila celkovou částkou 577 tisíc korun, ale hodně nám pomohla dotace z Plzeňského kraje, která činila navíc rovných 200 tisíc korun. Další pomoc přišla i z Ministerstva z kultury, ti nám pomohli částkou 150 tisíc korun," uvedl starosta.
Oltář získal zcela novou tvář. "Při restaurování byl bílý povrch nahrazen zlatým, protože ten byl právě zjištěn, jako původní barva. V oltáři byla také nalezena písemná zmínka na dřevěné destičce v latině. Kostel tak za chvíli bude opraven celý, začali jsme v roce 2009, kdy prošla rekonstrukcí celá stavba. V příštích letech nám ještě zbývá jedem boční a také hlavní oltář. Věřím, že se vše podaří," dodal Milan Strohschneider.
Přepis z dřevěné tabulky:
Anno D(omi)ni: MDCCXXXV. Die 7ma Mens(is):
Octob(ris): Ill(ustrissi)mus, ac R(everen)dissimus Dominus, Dominus
Joannes Rudolphus e Comit(ibus): de Sporck DEI, et Apos-
tolicae Sedis gratia Episcopus Adratensis, S(anctissimi). D(omini). N(ostri):
Papae Praelat(us) domesticus, Pontificij Solij Assistens,
S(anctae). M(etropolitanae). Ecclesiae Pragensis Praelat(us): Scholasticus, et Suffraga-
neus Pragens(is): Altare portatile hoc consecravit in
honorem DEI omnipotentis B(eatae): V(irginis). Mariae, omniumque
Sanctorum, Specialiter S(ancti). Amadei M(artyris). S(ancti). Coelestini M(artyris), et
S(anctae). Clementiae M(artyris). quorum Reliquias imposuit, et clausit.
Překlad:
Toto altare portatile1 posvětil dne 7. října léta Páně 1735 nejjasnější a nejdůstojnější pán, pan Jan Rudolf hrabě ze Sporcku, z milosti Boží a Apoštolského stolce biskup Adratský, domácí prelát našeho nejsvětějšího pána papeže, asistent Apoštolského stolce, prelát-scholastik metropolitní kapituly pražské a sufragán pražský ke cti všemohoucího Boha, blahoslavené Panny Marie a Všech svatých, zvláště svatých mučedníků Amadea, Celestina a Clementie, jejichž ostatky do něj vložil a uzavřel.
1/ Altare portatile, nebo jen portatile – posvěcená kamenná deska s ostatky svatých, zasazená obvykle do dřevěného lůžka, která se vkládá do oltářního stolu (mensy), aby se na něm mohla sloužit oběť mše svaté. Jde o tradici, jež pochází z raně křesťanských dob, kdy se křesťané uchylovali před pronásledováním ze strany římských úřadů do katakomb a mši sloužili na hrobech těch, kdo za víru v Krista položili svůj život – mučedníků.
Přeložil Vladimír Červenka.