Tragické osudy i utajená místa. Nová kniha odhaluje historii šumavských řek

19.11.2015 14:18

Nová kniha "Tajemství šumavských vod" zavede díky unikátním fotografiím čtenáře do oblastí známých šumavských řek nejen v současnosti, ale i do vzdálené historie.

FOTO_Starý most_2
FOTO_Starý most_2FOTO_Starý mostFOTO_Starý most_3FOTO_Starý most_4

Milovníci Šumavy mají opět po čase důvod k radosti. Plzeňské vydavatelství a nakladatelství Starý most pouští na pulty obchodů naprostou novinku. Kniha Tajemství šumavských vod čtenáře zavede do oblastí celkem pěti známých horských řek. Prostřednictvím historických i současných fotografií se tak čtenáři podívají i na místa, která nejsou běžně přístupná. 

Na Šumavu se známé plzeňské nakladatelství zaměřilo už několikrát. Aktuální novinka navazuje na úspěšnou řadu knih Tajemství šumavských vrcholů I. a II.. Tyto publikace byly zaměřené na celkem padesát nejkrásnějších vrcholů Šumavy. Tajemství šumavských řek se naopak věnuje řekám, které zná nejspíš i každý ne zrovna kovaný šumavský znalec. "Nová publikace se věnuje pěti šumavským řekám – Vydře, Křemelné, Ostružné, Úhlavě a Řezné a jejím významným přítokům – mimo jiné Roklanskému potoku, Modravskému potoku, Hamerskému potoku, Prášilský potok či Svarožné. Jedna kapitola je věnovaná historii Vchynicko-tetovského kanálu," láká čtenáře vydavatelství.

Tragické osudy, smutná historie i zaniklá osídlení. Nová kniha otevírá brány minulosti...

Pětice řek je v knize popsána od jejich pramenů až po soutok s většími toky. Publikace se nicméně z větší části věnuje historii osídlení řek. Čtenář se tak dozví podrobnosti i zajímavosti nejen k současným a dochovaným usedlostem a sídlům, ale i k místům, která již zanikla. Nicméně velká většina z popsaných lokalit je přístupná. I tak se čtenář může těšit například na sondu do nepřístupných zón národního parku, kterými protéká řeka Křemelná a jsou běžné veřejnosti uzavřené.

V knize ožívají dávno zapomenuté příhody i tragické případy. Čtenář se tak například dozví o vyvraždění obyvatel Rajského mlýna u Ostružné, o smutném osudu Gerlova mlýna, kde se scházela smetánka v období první republiky, i o zániku kdysi prosperující a velké osady Frauenthal.

Celkem kniha nabízí útyhodných 450 současných i historických fotografií, které autoři získali ze sbírek Muzea Šumavy a soukromých sbírek. Autorem současných fotek je známý fotograf Jaroslav Vogeltanz, dalšími členy autorského týmu byli František Nykles a Petr Mazný.

Stejně tak jako u obdobých témat, ani tentokrát nezůstane vydavatelství u jedné knihy. V příštím roce by mělo vyjít porkačování Tajemství šumavských vod II., které se bude věnovat dalším řekám jako například Otavě, Losenici, Teplé a Studené Vltavě a mimo jiné i Schwarzenberskému kanálu. V plánu je i třetí díl, který by se měl zaměřit na šumavská jezera a slatě.

Kniha je běžně k dostání v knihkupectvích, k objednání je ale také na webu www.starymost.cz .

FOTO: Starý most

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT