14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
"Trendy je vše, co se dobře udělá," říká manažer špičkové restaurace
Restaurace U Majáku v Plzni je na vzestupu. Manažer Bohumil Rydrych si vysloužil i nominaci na Restauratéra roku! Čtěte rozhovor plný nejen jídla, ale i tipů, jak se v restauracích vyznat...
Raketový vzestup, prestižní ocenění i beznadějně obsazené stoly. Tak to v současné době vypadá v Restauraci U Majáku v Plzni v Částkově ulici. Ještě před několika lety to tak ale rozhodně nebylo. Za úspěchem stojí muž, podle kterého se gastronomie nedá dělat jinak než srdcem. Bohumil RYDRYCH je manažerem restaurace rok a půl. Za sebou má velký kus práce a dá se říct, že satisfakce přišla excelentní. Nominace od Asociace hotelů a restaurací ČR na Restauratéra roku. Není se čemu divit. Restaurace se mimo jiné pyšní certifikátem Czech Specials díky luxusní krémové čočce s kachním prsem. Do chodu podniku ovšem promítl i své zkušenosti třeba ze Švýcarska, ale také z českých "luhů a hájů"...
V Restauraci U Majáku působíte rok a půl. Za tu dobu se změnila řada věcí. Jak Vy osobně hodnotíte posun podniku?
"Restaurace má velký posun. Neměla nastavenou žádnou ekonomiku, inventury, panoval tady chaos v dodavatelích, kdy si sem v podstatě každý dodával, kdy chtěl a jak chtěl. To jsem rozboural, vypsal jsem výběrové řízení na dodavatele a v současné době se sem dodávají jen kvalitní, čerstvé suroviny. Teď už spolupracujeme jen s dodavateli, kteří jsou na trhu ověření a nedodávají nám zboží starší jednoho dne. Změna je i ve vedení. Udělali jsme zároveň ochrannou známku na Restauraci U Majáku, zvedl se marketing. Expandujeme na trh i v rámci cateringu, na festivaly a další akce."
Pokud byste nebyl manažerem restaurace, ale běžný klient, jak byste Restauraci U Majáku charakterizoval?
"Charakterizoval bych ji jako moderní restauraci s moderní českou gastronomií. Víceméně se zaměřujeme právě na českou gastronomii."
Když už jsme u české gastronomie – v jakém stavu vlastně je? Za poslední roky se mnoho změnilo. Jak je na tom české restauratérství?
"Já osobně si myslím, že malý posun je. Nicméně stále je převaha toho negativního. Je to především o tom, že restaurace provozují nebo vlastní lidé, kteří to nikdy nedělali, dřív se gastronomií nezabývali. Dělají to takzvaně od stolu a neznají kompletní problematiku. Nejde shrnout do jedné věty, jak se dělá dobrá restaurace. Momentálně píši knihu, která vyjde příští rok, jak mít nebo nemít úspěšnou restauraci. Základní je ale určitě milovat tu práci, musí to dělat člověk, který gastronomii rozumí a samozřejmě musí mít okolo sebe lidi, kteří to chtějí dělat dobře. Je to hlavně o srdci, i když ekonomika nesmí chybět. Pokud nějaký zbohatlík pořídí manželce restauraci jen tak a myslí si, že bude úspěšný, tak to se mýlí."
Dnes se objevují v nabídkách nejrůznější exotická jídla, různé experimenty. Je český konzument, zákazník vůbec stavěný na nejrůznější novinky nebo zahraniční kuchyně?
"Některý český zákazník je na to takzvaně stavěný, ale je to rozdělené podle měst. Myslím, že třeba tady v Plzni pro to není prostor. Naopak v Praze už je to o něčem jiném. Tam lidé postupně začínají uznávat jiný směr gastronomie. Plzeňský zákazník jednoznačně preferuje gastronomii k pivu, protože k Plzni pivo zkrátka patří. Myslím si, že pouštět se tady do nějakých experimentů, by bylo hodně náročné."
Když se podíváme na aktuální situaci, co je momentálně in a trendy v gastronomii? Dá se to tak vůbec říct?
"Trendy je všechno, co se dobře udělá. V tomto ohledu může být úspěšné cokoliv. Já jsem zaměřený na moderní českou gastronomii. Je to skloubení nových chutí, nového aranžování. Nejsou to jen tak nasázené knedlíky na talíři, ale jde o spojení toho hezkého s chutí. I dobře udělaný steak z české krávy může být stejně úspěšný jako ten americký."
Co knedlo – zelo - vepřo?
"To je samozřejmě bezkonkurenční záležitost, která má nadále úspěch nejen u nás, ale i ve světě."
Poměrně často se dnes mluví o tom, jak poznat dobrou restauraci respektive tu špatnou na první pohled. Hodně se říká, že tam, kde je málo lidí, tak není zrovna kvalita moc vysoko...
"To je jedno z pravidel. Je jich ale víc, já jich mám asi deset. Nejlepší doporučení je určitě osobní doporučení, když vám ji někdo doporučí. Pokud cestuju a chci se najíst o cestě, tak se informuji dopředu. Prohlédnu si, jestli mají internetové stránky, jestli jsou na Facebooku, jestli podávají dobré informace. Určitě jde i o design restaurace. Všímám si vchodu do restaurace a personálu. První kontakt s číšníkem je velmi důležité, pokud se mě už mezi dveřmi zeptají, jestli budu jíst, odcházím. Je dobré si všimnout i pachů. Pokud je cítit zápach, určitě není něco v pořádku. Důležitá je pro mě ale i hudba. Měla by být vhodná do konkrétní restaurace."
Pokud se podíváme do budoucna, kde byste viděl Restauraci U Majáku třeba za rok?
"Jako špičkovou restauraci, která pořádá gastronomické festivaly. Je tady navíc zájem o expanzi na český trh. Vize je ovšem mít dobrou, kvalitní restauraci, což bezpochyby restaurace U Majáku už je."
A ta bližší budoucnost? Chystají se teď nějaké novinky?
"Je tu velmi horká novinka. Spojili jsme se s plzeňskými hokejovými indiány, kteří hledali svoji oficiální restauraci. Oslovili nás, jednání dopadla dobře a stali jsme se tedy oficiální restaurací plzeňských hokejistů. Pro fanoušky hokeje to je bonus, protože například permanentkáři u nás budou mít slevu, o poukazy se bude hrát na zápasech a samozřejmě u nás budou zákazníci celkem často hokejisty potkávat. Bude tady i autogramiáda a budou tady mít i vánoční večírek.“
V poslední době vaříte i 150 obědů denně a víkendy bývají běžně nabité. Kolik vlastně máte kuchařů? A „trénují“ nějak?
"Naši kuchaři jezdí do Kulinářského institutu, kde vaří se Zdeňkem Pohlreichem a Romanem Vaňkem. Učí se tam ne přímo vařit, ale zkrátka dát tomu nový nádech, nový náboj a šmrnc. Jinak celkem máme pět stálých kuchařů, k tomu tři učně a ještě brigádníky."
Za svoji kariéru máte na kontě řadu úspěchů, působení na nejrůznějších místech a ve špičkových podnicích. Je ale přece nějaké ocenění nebo moment, které byste si stavěl nejvýš?
"Na první místo, které je podle mě momentálně gastronomický top, tak je letošní nominace na Restauratéra roku Asociací hotelů a restaurací, kde jsou špičky z celé republiky. A právě oni mi tu kandidaturu dali. To si myslím, že je aktuálně nejvíc v České republice."
Možná je ještě brzy, ale přece jen se blíží doba vánočních večírků. Je vůbec možné si ho v restauraci objednat?
"Stoprocentně. V případě vánočních večírků nebo těch velkých firemních akcí je ale nutná rezervace zhruba dva až tři měsíce dopředu. Takže právě teď je asi ta nejlepší doba, kdy je ještě výběr z termínů. My děláme večírky od deseti do sto lidí. Děláme i netradiční večírky pokud jde o kuchyni. Když jde o velké společnosti, není problém zapojit do programu například moderátory a tak podobně. V tomto ohledu se snažme jít zákazníkům vstříc. Dělali jsme i rumovou party."
FOTO: QAP.CZ