QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Unikátní rozhlasové muzeum v Chamu se o víkendu mimořádně otevře

01.09.2016 20:13     02.09.2016 11:10

Unikátní sbírka rozhlasových přijímačů, fonografů, gramofonů, magnetofonů a dalších přístrojů pracujících se zvukem a obrazem je mimořádně k vidění. Rozhlasové muzeum v Chamu pořádá Muzeumfest.

cham

Unikátní muzeum rozhlasové techniky vzniklo nedaleko hranic v Německu. Jedinečností je, že téměř všechny exponáty jsou plně funkční. Do sbírky přispěli i Češi. Muzeum zatím není otevřené. O prvním víkendu v září se ale mimořádně otevře veřejnosti na akci Muzeumfest.

Osmašedesátiletý Michael Heller je vlastník elektroobchodu v Chamu na penzi. Když dostal před třemi roky nápad začít sbírat stará rádia, ani netušil, že promění svého koníčka v práci na plný úvazek. S přibývajícími exponáty se rychle zrodil unikátní nápad, podělit se o zážitky z krásných radiopřijímačů se všemi nadšenci rozhlasu a rozhlasového vysílání. Rozhodl se vybudovat unikátní muzeum rozhlasu v domovském městě Cham.

Tento víkend se muzeum otevře všem nadšencům ještě před oficiálním otevřením. Sobotní program začíná již v 8:00 Bleším trhem rozhlasové a televizní techniky. Od 11:00 je připraven doprovodný program a občerstvení, Slavnostní zahájení je naplánováno na 13:00 za účasti mnoha vzácných hostů. Prohlídky muzea pak budou probíhat až do 17:00. Podobný program je připravený i na neděli, kdy prohlídky budou probíhat také od 13:00 do 17:00.

 

Více než 3 tisíce exponátů....

Podařilo se mu koupit prázdnou budovu telekomunikací a začaly hodiny tvrdé práce. S partou kamarádů začali všechny staré radiopřijímače opravovat a postupně třídit podle roku výroby. Do dnešního dne se mu podařilo sehnat více než 3000 různých exemplářů.

Jedinečná sbírka začíná prvními přístroji z počátku dvacátého století na přenos elektromagnetických vln, pokračuje prvními mechanickými přijímači a pak postupně po desetiletích až do devadesátých let minulého století. Drobné stavební úpravy si vyžádaly také prostory budovy, ve které se nachází i například atomový kryt z dob studené války. Ve stálé expozici je k vidění asi tisícovka nejdůležitějších exponátů.

Jednotlivé prostory muzea jsou tematicky rozdělené přibližně po desetiletích. Některé exponáty jsou naprosto jedinečné. "Je potřeba si uvědomit, že v začátcích rozhlasu stál rozhlasový přijímač stejně jako auto a proto byly vyráběny často jen v kusových sériích,“říká Michael a dodává:„Abychom mohli opravené přístroje ukázat v provozu, postavili jsme v budově muzea vlastní vysílače a hrajeme původní hudbu přesně z doby, kdy se vystavené přístroje prodávali.“

Ve sbírkách najdeme například také československého výrobce TESLA s jeho kultovním přijímačem 308U Talisman. Návštěvníci tak jistě ocení nejen kvalitu zvuku, ale i dobový program.

Do projektu jsou zapojeni i Češi. Jedním z nich je spoluzakladatel Rádia FM Plus v Plzni a dlouholetý bývalý ředitel této rozhlasové stanice Zbyněk Suchý. "Postupně se celá sbírka rozrostla o další přístroje jako jsou fonografy, gramofony, páskové a kazetové magnetofony. Samostatné oddělení má HiFi a překrásná je také sbírka televizorů," uvedl Zbyněk Suchý a dodal, že Michael Heller vítá všechny nadšence rozhlasové techniky. 

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Čištění klima