13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Kdy měnit Eura, jak poznat padělek a vše o penězích. Radí odborník!
Chcete vyměnit peníze na dovolenou a nevíte kdy? Vzít s sebou platební kartu nebo raději hotovost? Co s poškozenou bankovkou? Oslovili jsme odborníka na valuty, Zdeňka Nolče, ze Směnárny Zbrojnická v Plzni, aby nám zodpověděl pár otázek.
V současné době je ekonomika na celém světě jako na houpačce. Laik se nemůže vyznat v tom, kdy měnit peníze za valuty a proč vyměnit víc po Novém roce . QAP se zeptal na pár věcí povolaného odborníka Zdeňka Nolče ze Směnárny Zbojnická, kterou provozuje firma Lordox s.r.o.
U nás patří euro mezi nejpopulárnější měnu. Je výhodnější měnit nyní, před Vánoci, nebo počkat po Novém roce? Pokud vyrážíte na dovolenou až v lednu či únoru, rozhodně s výměnou eura počkejte. Majitel Směnárny Zbrojnická Zdeněk Nolč tvrdí, že na podzim a před Vánoci se kurz eura mění, bohužel ovšem směrem nahoru. "Lidé si ovšem obvykle myslí opak tedy, že nejdražší bude euro před létem. A tomu tak není," vysvětluje majitel Směnárny Zbojnická. Pokud tedy jedete například na lyže v únoru, nepanikařte, cena se obvykle mění po Novém roce a to směrem dolů. Hovoří tak zkušenost. Ale situace se samozřejmě mění s problémy v Eurozóně.
Platit na dovolené kartou nebo hotově?
Podle Zdeňka Nolče to záleží na každém člověku a nelze jednoznačně říci, co je lepší nebo výhodnější. "Záleží na každém, jestli chce platit kartou v cizině a být IN, dodá mu to dobrý pocit. Nebo pak někdo chce mít přesný přehled o tom, kolik utratil a kolik peněz mu ještě zbývá, ten si pak vezme pouze hotovost," vysvětluje Nolč s tím, že pro každého jsou jinak důležité platby za transakci platba kartou z ciziny. "Statisticky vzato je mnohem vyšší pravděpodobnost zneužití karty než to, že Vám někdo na dovolené ukradne celou hotovost," popisuje Nolč. Nedá se tedy jednoznačně určit, který způsob zvolit. Nelze ani jednoznačně říci, který způsob je levnější.
Proč směnárna a ne banka?
Především vám ve směnárně nabídnou výměnu bez poplatku. Banky jako takové, a to je známým jevem, žijí z poplatků. Dá se tedy ušetřit pár drobných. "Jsou samozřejmě tací, kteří běhají po městě a shání nejlevnější výměnu, ale to už jsou pak mezi směnárnami rozdíly řádově v desetihaléřích," popisuje Zdeněk Nolč.
Nesmí ale do České republiky přijít euro, protože pak by směnárny zřejmě ve většině skončily. "Největší zájem je samozřejmě o euro a to jak ze strany Čechů tak i turistů, kteří do Plzně přijíždějí. Pokud by se euro stalo českou měnou, končíme, samozřejmě," vysvětluje odborník na valuty.
Padělky
Opravdu zdařilý padělek pouhým okem stejně nepoznáte. Jsou na to potřeba přístroje. "V každém období jde o jinou bankovku, nelze jednoznačně říci, která měna vede," tvrdí směnárník. Podle něj je třeba být proškolen právě na aktuální padělky. A pracovníci Směnárny Zbojnická jsou pravidelně školeni. "Padělá se nejběžnější bankovka," uvedl Nolč s tím, že u eura jde o 50 eurovou bankovku. "My jsme se dosud s padělkem eura ale nesetkali za naši desetiletou praxi," potvrzuje směnárník. Bát se padělku nejspíše nemusíte. I v médiích se občas přehání. "Padělek takového typu, že jej tisknou padělatelé doma na tiskárně, snadno poznáte," vyvrací směnárník obavy.
Poškozené bankovky
Mnohem větší šanci máte dostat leckde poškozenou bankovku než dostat padělek. "Například v Turecku dolarové bankovky razítkují a tím je znehodnocují. Ale u nich to tak je a pravděpodobně od nich jinou než orazítkovanou dolarovou bankovku nedostanete," popisuje zkušenost z Turecka.
U nás si musíte také dávat pozor na poškozenou bankovku. Nesmí být popsaná, orazítkovaná, jakkoli roztržená a hlavně nesmí chybět nějaká část. Pokud už takovou bankovku máte,musíte s ní do ČNB, ta Vám ji vymění buď ihned nebo ji zadrží a posoudí její poškození.
Nejjistější je, nebrat jakkoli popsanou či poškozenou bankovku. "Pokud Vám ji bude pokladní dávat, máte nárok na jinou," upozorňuje Zdeněk Nolč. Stejně tak ale upozorňuje na to, že pokud máte už poškozenou bankovku, nemusí Vám ji nikde vzít. Zákon, který platí nově od července 2011 je na výměny bankovek velmi přísný. "Stát chce naučit lidi, aby si bankovek vážili," vysvětluje směnárník.
Kontakt na Směnárnu Zbrojnická i další důležté kontakty najdete v rubrice Potřebujete pomoc na stránkách QAPu.