Velké stěhování ve FN Plzeň! Pro barokomoru dorazil jeřáb - FOTKY

29.03.2017 13:01

Stěhovací akce obřích rozměrů, kterou fakultní nemocnice v Plzni zase jen tak nezažije, představovalo vyjmutí barokomory z interní kliniky. Podívejte se na fotky!

foto-qap-cz (27)

Barokomora, která sloužila v Plzni zhruba třicet let, bude od května součástí speciální výstavy v Národním technickém muzeu v Praze. Dostat ji z budovy interní kliniky v lochotínském areálu ale znamenalo velmi pečlivě naplánovanou akci. Dokonce se musela probourat zeď budovy a na pomoc přijel i autojeřáb.

"Tato barokomora byla na Lochotíně od roku 1986. Postupem času došlo i k rozšíření do borského areálu, takže fakultní nemocnice disponovala dvěma přístroji. Tento starší už ale dosloužil. My jsme se rozhodli, že barokomoru přemístíme do nějakého důstojného místa tak, aby mohla poukazovat na část histrorie medicíny," říká k mimořádnému přesunu ředitel fakultní nemocnice Václav Šimánek.

Lochotínskán barokomora nicméně zatím nemocnici v péči o pacienty chybět nebude. "Pro plzeňskou fakultní nemocnici to neznamená nic významného. Ta druhá barokomora funguje na Borech, kdy pomáhá při aktuních stavech jako jsou otravy, nebo při chronických onemocněních," vysvětluje ředitel nemocnice. V budoucnu je přitom navíc v plánu nákup nového zařízení, které bude umístěné v chystaném pavilonu chirurgických oborů.

Vybouraná zeď, silní chlapi v akci a nakonec i autojeřáb. Podobné manévry fakultní nemocnice nejspíš jen tak nezažije...

Dostat obří zařízení z budovy interní kliniky nebylo nic jednoduchého, a to i přesto, že barokomora byla umístěna v podstatě v přízemí. Musela se dokonce vybourat část zdi a i parta hodně silných stěhováků s tím měla velké problémy. Průměr barokomory je totiž 180 centimetrů a celková délka je zhruba 3 a půl metru. Navíc váží okolo dvou tun.

foto-qap-cz (10)

"Pro to, abychom zachovali její celistvost, jsme museli vybourat zeď. Ta bude teď zase zacelená. Prostory, které byly určené pro barokomoru, využijeme opět pro naše pacienty, konkrétně to bude pro metabolickou jednotku intenzivní péče," dodává Václav Šimánek s tím, že podobná akce se v nejbližší době rozhodně opakovat nebude. "Takovéto manévry tady dlouho nebyly a dlouho nejspíš ani nebudou, protože nic tak unikátního tady už nyní nemáme."

Hyperbaroxie se v Plzni kromě nejrůznějších otrav používala i k léčbě pacientů po mrtvici, po úrazech hlavy nebo i při léčbě takzvané diabetické nohy. Historie této speciální léčby sahá ve fakultní nemocnici až do 70. let minulého století. Za tu dobu prošlo klinikou víc jak 5 tisíc pacientů, 3 tisíce z nich bylo s otravou oxidem uhelnatým.

FOTO: QAP.CZ

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT