19.03.2025 19:39
19.03.2025 13:28
Plzeň chce zachránit a rozšířit Peklo. Město spustilo architektonickou soutěž
19.03.2025 12:21
Den otevřených dveří na VOŠ Plzeň se blíží! Přijďte si prohlédnout školu
Vyšší odborná škola zdravotnická, managementu a veřejnosprávních studií zve zájemce o studium na Den otevřených dveří, který se uskuteční ve čtvrtek 20. března 2025 od 10:00 do 16:00.
Vernisáž Komárkovy výstavy zaplnila plzeňskou Galerii Na Roudné - FOTKY
V Galerii Na Roudné panovala v pondělí 3. února úžasná atmosféra. Konalo se zde slavnostní zahájení výstavy věnované tvorbě Vladimíra Komárka, na které dorazilo mnoho milovníků umění.
Slavnostní večer zahájila operní pěvkyně Ivana Klimentová, sólistka Divadla J. K. Tyla, za klavírního doprovodu skvělé Táni Vaněčkové. Už první tóny jejich vystoupení podtrhly slavnostní ráz celé události.
Milovníky umění, kteří se do Galerie Na Roudné přišli pokochat díly jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 20. století, přivítala galeristka Zdena Benešová. Ta také připomněla, že je tato výstava unikátní příležitostí spatřit mistrovy originály.
„Před zahájením vernisáže jsem mluvila s Vladimírem Komárkem mladším, který se tohoto jedinečného večera chtěl velmi zúčastnit, ale bohužel je momentálně upoután na nemocničním lůžku,“ sdělila dále přítomným.
Vernisáže se zúčastnilo hned několik vzácných hostů, kteří Vladimíra Komárka návštěvníkům galerie představili. Malíř Jan Dinga na vernisáži zarecitoval báseň Jaroslava Seiferta ze sbírky Deštník z Piccadilly, kterou dostal s věnováním od svého dlouholetého přítele - Vladimíra Komárka. Poutavě také vyprávěl o osobních zážitcích s malířem, který tento svět opustil v roce 2002.
Hostům vernisáže následně přiblížil Komárkův neobvyklý pohled na čas a uchování svého umění. „Pan Komárek si představoval, že by na 50 let svoje obrazy ukryl a pak by se znovu objevily. Není to tedy po padesáti, ale po 23 letech. V poslední době proběhlo již několik výstav.“
Dinga také zmínil některé charakteristické rysy Komárkovy tvorby. „Pana Komárka velice zajímali ptáci v různých podobách, považoval je za symbol svobody a něčeho nespoutaného. Všechny jeho obrazy jsou signovány pouze obyčejnou tužkou, což je jedna ze zvláštností, kterou u mnoha malířů už nenajdeme,“ vysvětlil.
K hostům promluvil například i Milan Malátek, který výstavu instaloval, ale také Zbyněk Suchý, který vyzdvihl fakt, že Komárkovo umění je stále živé a jeho obrazy mají schopnost oslovovat diváky napříč generacemi.
„Je úžasné, že pan Hess a paní Benešová dokázali dostat tato díla do Plzně. Vladimír Komárek byl ve druhé polovině 20. století považován za jednoho z nejlepších českých malířů. Výjimečnost jeho tvorby spočívá v tom, že obrazy jsou naprosto autentické. Tento zážitek v této skvělé galerii je něco neuvěřitelného,“ ocenil výstavu Zbyněk Suchý.
Vladimír Komárek vytvořil stovky obrazů, ilustroval desítky knih a věnoval se také keramice a grafice. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří například Křížová cesta pro barokní kostel v Konecchlumí na Jičínsku. Právě zmiňovaný Jan Dinga pomohl dokončit jeden z obrazů podle Komárkových skic, který je dnes součástí výzdoby oltáře.
Výstava s názvem Komárkův čas pokračuje je v Galerii Na Roudné k vidění do 28. února. Poté na ni naváže expozice samotného Jana Dingy, který zde představí svou vlastní tvorbu.
Celý večer se nesl v příjemném duchu a odcházející návštěvníci si odnášeli nejen umělecký zážitek, ale také hluboký dojem z Komárkovy poetické tvorby, která i po letech dokáže uchvátit svou atmosférou.
Foto QAP