QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Vesmírná premiéra v Techmanii! Oslavte den kosmonautiky v novém 3D planetáriu

07.04.2026 11:11

V plzeňské Techmanii se v pátek 10. dubna odehraje velká vesmírná show. Návštěvníky čekají unikátní projekce, interaktivní výpravy na Mars i workshop, kde si bude možné vyrobit model vesmírné lodi. Součástí programu bude i ukázka nového projekčního systému 3D Planetária, který rozšiřuje možnosti práce s obrazem i simulací noční oblohy.

Kosmické poprvé_Techmania_0426

V dubnu 1961 se přepsaly dějiny – Jurij Gagarin se jako první člověk podíval do vesmíru. Letos si připomínáme už 65. výročí tohoto historického okamžiku a plzeňská Techmania připravila na pátek 10. dubna speciální program s názvem „Kosmické poprvé“. Návštěvníky čeká cesta historií kosmonautiky i ukázka špičkové technologie.

Hlavním lákadlem večera bude představení zcela nového projekčního systému 3D Planetária. To prošlo výraznou technologickou proměnou a návštěvníci akce budou mezi prvními, kteří uvidí simulace hvězdné oblohy a vizuální sekvence v nové, špičkové kvalitě. Modernizovaná kopule slibuje mnohem intenzivnější zážitek z vesmírných dálav než doposud.

Program je nabitý od odpoledne až do večera. V sálu Science On a Sphere se lidé v rámci interaktivního pořadu přenesou na místa, kam lidstvo vyslalo své první robotické průzkumníky – na Měsíc, Mars nebo Venuši. Pro ty, kteří se chtějí dozvědět víc o technice, je připravena přednáška o prvních letech lodí Vostok, Apollo nebo o éře raketoplánů.

V expozičním prostoru 3D Planetária bude probíhat workshop, kde si zájemci mohou vyrobit malý model legendární lodi Vostok.

Harmonogram akce (pátek 10. dubna):

17:15–17:45 - Vše je jednou poprvé (sál Science on a Sphere)
17:15–19:45 - Výroba modelu první kosmické lodi Vostok (expoziční prostor 3D Planetária)
17:30–18:00 - Poprvé v novém 3D planetáriu (sál 3D Planetária)
18:00–18:30 - Přednáška: První lety kosmických lodí (sál 3D Cinema)
18:15–18:45 - Poprvé v novém 3D planetáriu (sál 3D Planetária)
19:00–19:30 - Poprvé v novém 3D planetáriu (sál 3D Planetária)
19:15–19:45 - Vše je jednou poprvé (sál Science on a Sphere)

Celý program probíhá od 17:00 do 20:00 hodin. Vstupné je jednotné 140 korun a vstupenky lze zakoupit online nebo přímo na recepci Techmania Science Center.

Foto ilustrační Techmania Science Center

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT