Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Výjimečná výstava Vítej, tatíčku prezidente připomíná návštěvu TGM v Domažlicích - FOTKY

20.03.2023 7:39

Vzácný šestiminutový film, dobové fotografie, ale třeba i prezidentský podpis v pamětní knize. To vše a mnohem více je k nalezení v Muzeu Chodska v Domažlicích.

Vítej, tatíčku prezidente_0323_Domažlice (3)
Vítej, tatíčku prezidente_0323_Domažlice (3)Vítej, tatíčku prezidente_0323_Domažlice (2)Vítej, tatíčku prezidente_0323_Domažlice (1)Vítej, tatíčku prezidente_0323_Domažlice (4)Vítej, tatíčku prezidente_0323_Domažlice (5)Vítej, tatíčku prezidente_0323_Domažlice (6)Vítej, tatíčku prezidente_0323_Domažlice (7)

Tomáš Garrigue Masaryk navštívil Domažlice ve dnech 2. a 3. května v roce 1923. Nová výstava v Muzeu Chodska připomíná právě i tento pobyt Masaryka na západě Čech.

“Jeho návštěva nebyla příliš dlouhá. Zvláštní vlak dorazil na nádraží v půl sedmé večer. Tam na vzácnou návštěvu, kterou doprovázeli mj. ministr národní obrany František Udržal nebo generál Jan Syrový, čekali představitelé města a okresu. Prezidenta slavnostně přivítala čestná rota zdejšího hraničářského praporu. Masaryk pak za doprovodu sokolské jízdy odjel povozy na náměstí. Čekala ho večeře v Sokolském domě, zde i přenocoval. Následující den se po půl deváté ráno zúčastnil  vojenské přehlídky v kasárnách a přijal hold od zástupců chodských obyvatel. Dopoledne vlakem odjel do Klatov,” připomíná město události z roku 1923.

Masaryk navštívil Domažlice několikrát. Na západ Čech zavítal i v roce 1891, a to rovnou dvakrát, poté ještě v roce 1893. Podrobnosti z jeho návštěv se dozvíte na výstavě s názvem ,,Vítej, tatíčku prezidente´´, která se nachází na ochozu Chodského hradu a je přístupná až do 27. května.

Foto: (job), město Domažlice

 
SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Auto CB DACIA Duster
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství