21.07.2025 14:37
20.07.2025 13:52 21.07.2025 11:01
Hasiči zasahovali u požáru v Chodově na Domažlicku
20.07.2025 17:55
Velký teplotní propad na západě Čech, teploty v Plzeňském kraji výrazně klesnou
Zámek Žinkovy je po dlouhých letech otevřen veřejnosti
Žinkovy ve stejnojmenném městečku na jižním Plzeňsku jsou původně hradem přestavěným na zámek. Od roku 1963 je objekt chráněn jako kulturní památka. Dlouhá léta byly Žinkovy uzavřené veřejnosti. Během bohaté historie vystřídaly Žinkovy mnoho majitelů - například z rodů Lobkowitzů, Harrachů nebo rodiny Škodů.
Několik let byl zámek Žinkovy nejen uzavřený, ale také na prodej. Ke změně vlastníka došlo v roce 2025. S novým majitelem, kterým jsou Lázně Poděbrady, se zámek Žinkovy opět otevřel veřejnosti.
Žinkovy jsou pro svůj vzhled označovány jako romantický a pohádkový zámek. Zámecký areál se rozkládá v sousedství 2 velkých rybníků – Žinkovského a Labutě.
Do pseudorenesanční podoby byly Žinkovy přestavěny v roce 1897 vídeňskými architekty. V roce 1916 zakoupil zámek Karel Škoda, syn zakladatele Škodových závodů. Ten zmodernizoval interiéry a využíval zámek jako rodinné sídlo.
Po druhé světové válce přišlo zestátnění a rekreační éra objektu. Žinkovy sloužily jako rekrečaní středisko ROH, v parku u rybníka byly postaveny bungalovy, parkoviště, hřiště pro sportovní aktivity atd.
Objekt postupně chátral, roku 1999 zámek zakoupila společnost Crown Estates. V roce 2008 byla zahájena rekonstrukce a přestavba na kongresové centrum. Z projektu postupně sešlo a zámek zůstal uzavřený.
Dlouhá léta byl pak zámek na prodej za 200 milionů korun. Konečná prodejní cena není ale veřejná. V roce 2025 koupila zámecký areál společnost Lázně Poděbrady. Zámek tak můžete navštívit včetně interiérů v rámci prohlídek.
Součástí prodeje byly kromě hlavní zámecké budovy také kompletně zrekonstruovaná administrativní budova s restaurací a plně vybavenou kuchyní, konferenční místností, recepcí, kancelářskými prostory a čtyřmi byty. Dále částečně renovovaná hospodářská budova a 12 bungalovů, mlýn a sýpka a kromě zastavěné plochy a nádvoří i další pozemky.
foto: MIlan Janoch