Zaniklá obec Pavlův Studenec na jeden víkend ožila – FOTKY

18.07.2024 12:37

O uplynulém víkendu se v areálu zaniklé obce Pavlův Studenec konal festival, na který dorazila zhruba tisícovka návštěvníků z Čech i Bavorska.

Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (10)
Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (10)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (4)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (7)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (11)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (12)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (13)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (14)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (15)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (16)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (18)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (17)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (19)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (20)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (22)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (21)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (23)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (24)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (25)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (26)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (27)Pavlův Studenec ožívá_0724_Horáček (28)

Liduprázdné pastviny na dohled od hraničních patníků ukrývají dávno pozapomenuté příběhy a osudy lidí, kteří odtud byli po druhé světové válce vyhnáni. Dnes se tichá krajina v CHKO Český les rozeznívá jenom větrem, který se po zdejších pláních prohání. Hřeben, na kterém stával Pavlův Studenec, se nachází ve výšce téměř 800 metrů nad mořem a široko daleko se nenachází vyšší kopce, které by bránily prudkému vzdušnému proudění.

Nehostinné místo bylo ale na začátku 20. století domovem zhruba 1400 obyvatelům, kteří zde provozovali svá hospodářství a živnosti. Pavlův Studenec byl mimo jiné známý pro množství hostinců, kam se chodilo za zábavou například z nedalekého Bärnau.

Během víkendu 13. a 14. července areál zaniklé obce Pavlův Studenec ožil. Lidé si na hřebeni Českého lesa společně zavzpomínali a prožili spolu příjemný čas. Na jeden víkend se sem rozhodli pořadatelé z Tachova a Bärnau navrátit život a uspořádali tichý letní festival Pavlův Studenec ožívá.

Historie Pavlova Studence byla na festivalu všudypřítomná. Stánky stály v prostorách mezi farou, kostelem a školou, které vyznačovaly bílé pásky a informační cedule o historii jednotlivých budov a jejích obyvatel. Stejným způsobem bylo označeno celkem 20 dalších zaniklých objektů. Mimo toho návštěvníci čerpali informace na putovní výstavě o Pavlovu Studenci, mohli se zúčastnit několika tematických komentovaných prohlídek, zajit na besedu s pamětníky nebo si večer poslechnout vyprávění v letním kině.

„Přijel jsem se na festival podívat z Prahy, protože mě téma historie a dění kolem druhé světové války zajímá. Musím říct, že se to celé pořadatelům moc povedlo. Určitě tu zůstanu na celý program a přespím v kempu s ostatními,“ sdělil návštěvník festivalu František Fuček.

Že se nejedná o ojedinělou aktivitu, ale spíše dlouhodobé zaměření potvrdil organizátor festivalu Matouš Horáček, místopředseda Česko-bavorského spolku přátelství a spolupráce a zároveň radní města Tachov: „Z dnešní účasti máme radost. Je vidět, že je mezi lidmi o toto téma zájem a mají chuť se potkávat. Formát celého festivalu je, řekl bych, dost ojedinělý, takže jsme neměli jistotu, jak to lidi přijmou, ale povedlo se to.“

Organizátoři uvažují, že by se v příštím roce zaměřili na další zaniklou obec. „Formát našeho festivalu je dost specifický a nejsem si jistý, zda by to opakovaně na stejném místě lidi nalákalo, ale uvažujeme, že bychom se zaměřili v příštím roce buď na jinou zaniklou obec nebo jsme to pojali trochu jinak zde na Pavlovo Studenci tak, aby měli důvod znovu přijet i ti, kteří zde už letos byli.“

Foto organizátoři akce

Na příští akci se mohou lidé těšit už 14. září, kdy se bude konat Česko-bavorský sousedský food festival, který je spojený se Dny evropského kulturního dědictví. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program a několik desítek stánků s jídlem a pitím z celého světa. Zejména ale z Česka a Bavorska

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Čištění klima