Před obtížným hmyzem neutečeme, ale bez něj bychom nepřežili

23.06.2011 8:25

Obtížného hmyzu je, hlavně v teplejších měsícíh, opravdu kolem nás hodně a tak se jistě nevyhneme nějakému tomu štípanci. Nezapomeňte ale, že bez hmyzu bychom zřejmě nepřežili. QAP přináší pár faktů o tom ´nejotravnějším´ hmyzu.

V letních měsícíh patří k našim trvalým společníkům hlavně obtížný hmyz, který nám i našim ratolestem znepříjemňuje život občasnými štípanci. Znáte ale fakta o tom ´nejotravnějším´ hmyzu? QAP vám je přináší.

Hmyzu se v létě můžeme snažit zabránit v zájmu o sebe pouze omezením barevného oblečení, nepoužíváním parfémů a naopak používáním deodorantů, protože pot hmyz láká. Hmyzu také voní například připravované maso na grilování nebo sladké nápoje a zmrzliny.

Kdo nás tedy nejčastěji obtěžuje a může způsobit nepříjemné alergické reakce? Přecitlivělí jsme na látky ve slinách komárů a na jed blanokřídlého hmyzu - včely, vosy, sršni, čmeláci, ovádi, muchničky, ale také mravenci.

Víte, že ...

• komáři žijí na Zemi již 170 milionů let a mohou létat až 4 hodiny bez přestávky rychlostí 1-2 km/h? Aktivní bývají převážně v noci a živí se nektarem. Pouze samičky sají krev teplokrevných živočichů, z níž využívají bílkovinu pro vývoj vajíček.

• na jaře nejčastěji bodá včela, v létě vosa, která často poletuje okolo vyzrálého ovoce?

• včelí žihadlo zůstává v ráně téměř vždy, zatímco vosí výjimečně?

• při vytahování žihadla je nutné dbát na to, abyste nezmáčkli jedový váček a nevstříkli si do rány zbývající jed?

• vosí jed se skládá z biogenních aminů (způsobují bolestivou reakci na bodnutí) a aminokyselin, enzymů (mají neurotoxické účinky) a polypeptidů, které ovlivňují krevní kapiláry a vytváří otoky? Lokální reakce o velikosti okolo 10 cm trvá několik dní.

• nikdy byste neměli zabíjet včelu nebo vosu blízko jejich hnízda? Když se totiž cítí ohroženy, vypouští látky, které přitahují další hmyz, aby jim přilétl na pomoc.

• velmi nebezpečnou může být celková alergická reakce, která ohrožuje alergiky a děti a vypukne během prvních 5 minut po bodnutí hmyzem? Projevuje se zarudnutím, svědivou vyrážkou a rozsáhlým otokem, rozšiřujícím se na celé tělo. Lidé, kteří o takových reakcích svého organismu vědí a u nichž je lze předpokládat, by neměli chodit do přírody bez pohotovostního balíčku, jenž by měl obsahovat připravenou dávku adrenalinu a také antihistaminika. Po štípnutí nebo bodnutí hmyzem lze kůži potřít např. přípravkem Fenistil ve formě gelu, který chladí a působí jako právě jako výše zmíněné antihistaminikum, takže Vám uleví od bolesti a svědění. Mohou ho používat i děti od 6 měsíců.

Informace o bodnutí hmyzem, jeho prevenci či následcích hledejte zde.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT