09.05.2025 12:04 09.05.2025 12:26
09.05.2025 9:30
Víkend nabídne plno akcí po celém Plzeňském kraji
08.05.2025 22:27
Vzpomínková akce v Kyšicích završila oslavy osvobození na Plzeňsku
Přinášíme fotky
Zmije turecké, kobry červené... Království jedu v zoo má zajímavé odchovy
Expozice Království jedu byl otevřena před 2 roky. Teď se tu premiérově rozmnožili další tři chované druhy jedovatých hadů - zmije turecká, smrtonoš zmijí a kobra červená.
Navíc do 40 dní se očekává další přírůstek – v inkubátorech jsou vejce mamby černé.
"V expozici návštěvníci uvidí zatím pouze všech 9 narozených zmijí tureckých. Tento druh žije v severní Anatolii. Vyskytuje se i v nadmořské výšce 2000 metrů. Dorůstají i délky 1 metru. Mláďata všech tří druhů se zatím živí myšími holaty," uvedl Martin Vobruba z plzeňské zoo.
Australských smrtonošů zmijích se narodilo osm. "Zatím, pro svou choulostivost, žijí po jednom v chovatelském zázemí zoo. Chovatelé je návštěvníkům ukáží až ve chvíli, kdy budou silná, soběstačná a prosperující. Na svět přišli malí smrtonoši 16. července a to od chovného páru původem z populace v okolí Sydney. Jedinec v expozici patří ke smrtonošům z okolí Perthu. V lidské péči je pro ně nutné zimování 6-8 týdnů při teplotě 13 oC," popisuje Martin Vobruba.
Stoprocentní úspěch provázel snůšku africké plivající kobry červené. Ze 4 vajec mají celkem 4 mláďata. Inkubace trvala 65 dní. Jedinci v plzeňské zoo jsou jsou nebývale mohutní a dlouzí. Tyto kobry dorůstají až 2 metrů.
foto: FCB Zoo Plzeň