QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Znáte projekt Intro? Orlando v plzeňském DJKT překvapí a nadchne

17.03.2023 12:05     18.03.2023 12:54

Ve druhém ročníku soutěžního projektu INTRO, určeného pro autory nových dosud neuvedených muzikálových děl, odbornou porotu nejvíce zaujal Orlando skladatele Pavla Trojana jr. a libretistky Terezy Březinové. Jak hodnotí redaktorka QAPu muzikál Orlando?

01_orlando_intro_2023_djkt_foto_irena_sterbova-8324
01_orlando_intro_2023_djkt_foto_irena_sterbova-832402_orlando_intro_2023_djkt_foto_irena_sterbova-835303_orlando_intro_2023_djkt_foto_irena_sterbova-8134

AKTUALIZACE:

Jak hodnotí redaktorka QAPu muzikál Orlando?

Muzikál Orlando je svěžím závanem české tvorby. Dění na scéně je živé a nevšední. Sborové zpěvy diváka oslní. Propojení ostřílených bardů plzeňské muzikálové scény a studentů plzeňské konzervatoře funguje a dodává představení šmrnc. Muzikál Orlando je na plzeňské divadelní scéně uveden pouze dvakrát. I přes to byla hra nastudována s velkou pečlivostí.

Divadlo J. K. Tyla projektem Intro dává umělcům jedinečnou příležitost. Autorům a hudebním skladatelům zhmotňuje sny. Pro divadelního fanouška je to nevšední zážitek, který se nedá opakovat. O to silnější to pro diváka může být. Zkrátka jedná se o projekt, který dává smysl na všechny strany.

ZB

 

Původní článek:

Soubor muzikálu DJKT vyhlásil první ročník projektu INTRO v roce 2020 s cílem podpořit původní českou tvorbu. Vítězná díla prvního ročníku (Kouzelné hodinky doktora Kronera, Píseň pro Ninu a Otřást vesmírem) jsou k vidění na divadelní streamovací platformě Dramox.

Letošním vítězem je muzikál Orlando. Ten původně vznikl pro jednu pražskou komorní muzikálovou scénu v roce 2017, tehdy však k jeho realizaci nedošlo. Hra byla přihlášena v soutěži DJKT i v roce 2021, tehdy ovšem nevyhrála. „Když plzeňské divadlo přišlo s výzvou INTRO ’21, zajásali jsme a muzikál hned přihlásili. V prvním ročníku byl čtvrtý, komise nám doporučila některé věci přepracovat a přihlásit se znovu. Za impulsy od poroty jsme vděční, na jejich základě jsme do muzikálu například připsali píseň, bez které bych si ho teď už nedokázal představit,“ přibližuje vznik díla skladatel a současný ředitel festivalu Pražské jaro Pavel Trojan jr.

Autoři se nechali inspirovat stejnojmennou literární předlohou Virginie Woolfové a do muzikálové podoby přenesli příběh o životě šlechtice Orlanda, kterého touha stát se básníkem žene napříč staletími. 

S nápadem adaptovat novelu Virginie Woolfové přišla libretistka a dramatička Tereza Březinová, na jejímž kontě je několik oceněných divadelních her: „Mám velmi blízko k poetice Woolfové a Orlando je v kontextu její zbylé tvorby něčím jiným. V díle se objevují témata jako proměna muže v ženu, kritika poměrů v literárních kruzích, hodnoty lásky, života a zamyšlení se nad touhou psát, to vše je, na rozdíl od Woolfové ostatní tvorby, pojato tak nějak hravěji, s nadsázkou a anglickým humorem.“

Všechna do soutěže přihlášená díla posuzuje porota složená z uměleckých šéfů muzikálových souborů, dramaturgů, skladatelů, textařů a režisérů. „Oceňujeme, že se autoři pustili do zpracování právě této látky, akcentující aktuálně rezonující společenská témata transgenderu, feminismu, ale i obecně přitažlivé téma nesmrtelnosti. Téma je pro hudební divadlo neotřelé a může být pro herce i inscenátory inspirativní,“ zaznělo v jednom z hodnocení.

Druhý nejvyšší počet bodů získal Slavík a růže autora Jana Berky. Poetický muzikál s pohádkovými prvky vznikl na motivy stejnojmenné povídky Oscara Wildea a divákům se představí 5. a 6. května na Malé scéně DJKT.

Dílo Orlando se souborem muzikálu Divadla J. K. Tyla režijně nastudoval Jakub Čermák a diváci jej uvidí pouze 17. a 18. března na Malé scéně DJKT. 

Aktuálně probíhají přihlášky na další ročník soutěže. Zájemci posílat přihlášky do třetího ročníku – INTRO ’23 junior, který se zaměřuje na dětské publikum. Přihlášené muzikály posoudí porota sestavená z renomovaných divadelních odborníků a praktiků na dětskou tvorbu z celé republiky. Vítězný titul nastudují členové Muzikálového studia DJKT v druhé polovině sezóny 2023/2024 a za doprovodu orchestru představí divákům i zástupcům odborné veřejnosti na scéně Divadla J. K. Tyla. Více informací o INTRO ’23 junior najdou autoři na webových stránkách plzeňského divadla. 

Foto Irena Štěrbová

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Superb new