QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Situace na hlavním nádraží je problémová, připustila Plzeň a začne jednat

17.08.2021 12:55

O tom, jak vypadá prostor před hlavním vlakovým nádraží v Plzni jsme vás informovali naposledy 9. srpna. Bezdomovci, zápach, opilci... Město Plzeň teď připustilo, že situace je problémová a začíná jednat.

hlavní vlakové nádraží
541236bezdomovecbezdomovcihlavákhlavní vlakové nádražíplzeňvlakáč219388045_4264267883653514_2995408617375858594_n

Nepříjemný zápach, nadávky, obtěžování cestujících, podnapilí lidé na lavičkách, takto momentálně vypadá hlavní vlakové nádraží v Plzni, kterým denně proudí až 35 000 lidí. O celé situaci jsme psali zde.

Tento článek vzbudil celou řadu reakcí a bouřlivou diskusi. Lidem není situace na nádraží lhostejná a reaguje už i vedení města. "Plzeň jedná o opatřeních, která by pomohla zlepšit prostředí u hlavního vlakového nádraží a zvýšila tam bezpečnost," informuje mluvčí magistrátu Eva Barborková.

To, že situace je problémová, připustil i radní pro bezpečnost. „Je pravda, že prostor před hlavním vstupem na nádraží je problémový. Na lavičkách se tam dlouhodobě shlukují lidé bez domova a osoby pod vlivem alkoholu i drog. V podstatě se jedná o skupinky stále stejných osob, jejichž chování snižuje pocit bezpečí cestujících, kteří místem prochází,“ uvedl radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

Jak chce vedení města situaci řešit?

„V lokalitě jsme již zvýšili počet hlídek. Bohužel strážníci a policisté mají jen omezené možnosti ve vztahu k těmto osobám, které nepáchají přestupkovou ani trestnou činnost. Nicméně dohled je nyní intenzivnější. Současně jednáme o tom, že bychom v lokalitě dočasně zřídili služebnu městské policie, a to minimálně do doby, než vybudujeme ve Wenzigově ulici nový objekt zaměřený na osoby bez domova, kde se se služebnou strážníků počítá nastálo,“ přiblížil Martin Zrzavecký.

Kvůli situaci na hlavním vlakovém nádraží se v polovině srpna uskutečnila společná schůzka vedení města se zástupci městské i státní policie, Správy veřejného statku města Plzně jakožto správce pozemků v okolí nádraží, se zástupci Správy železnic jako vlastníka budovy nádraží a dalších osob. Druhá schůzka je plánována na září. Výstupem by měla být série opatření, která pomohou situaci řešit.

Na základě doporučení policie město připravuje i posílení lokality o dvě kamery. Správa informačních technologií města Plzně také jedná se Správou železnic, jež vlastní kamerový systém v budově, že by jej napojilo na centrální kamerové středisko na Klatovské třídě, kde jsou dostupné záběry ze všech kamer města a kde pracuje městská policie spolu se státní. Obě složky by tak mohly reagovat na dění před nádražím rychleji.

„Osobně pak navrhuji také to, abychom zvážili vydání městské vyhlášky, jež by na území Plzně zakázala v některých lokalitách pití alkoholu na veřejnosti. Toto se nám totiž osvědčilo v době pandemie covid-19, kdy bylo zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti. Jsem přesvědčen, že je to jeden z účinných nástrojů, jak bychom mohli právě podnapilé osoby u nádraží postihnout,“ dodal radní Martin Zrzavecký.

Foto: Ladislav Matějka, QAP.cz, čtenář QAPu

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24