Evropští siláci si dali dostaveníčko v Plzni

19.07.2012 17:53

V prostorách plzeňského Parkhotelu probíhá již třetím dnem Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters. Mistrovství se koná pod záštitou EPF (Evropské federace powerliftingu) a ČSST (Český svaz silového trojboje). A fanoušci uvidí během pětidenního klání 190 siláků z 19 evropských zemí.

Mistrovství Evropy v silovém trojboji masters hostí Parkhotel v Plzni, kde se koná do soboty 21. července. Pod záštitou EPF (Evropské federace powerliftingu) a ČSST (Český svaz silového trojboje) tu bojuje 190 siláků z 19 evropských zemí.

Lifteři (sportovci věnující se silovému trojboji) jsou rozděleni do čtyř základních skupin podle věku. Masters I (40 - 49 let), Masters II (50 - 59 let), Masters III (60 - 69 let), Masters IV (nad 70 let). Tyto kategorie se dále dělí do váhových kategorii (muži: 59 kg, 66 kg, 74kg, 83 kg, 93 kg, 105 kg, 120 kg, 125 kg + a ženy: 47 kg, 52 kg, 57 kg, 63 kg, 72 kg, 84 kg, 84 kg +) .

Silový trojboj je silový sport skládající se ze tří disciplín. V první zvané dřep musi lifter zvednout činku ze svých ramen. Pokus je platný, když je horní strana stehna pod úrovní kolene a činka na pokyn rozhodčího na stojanech. Při bench - pressu leží lifter na benchové lavici a jeho úkolem je zvednout činku do propnutých pažích. Poslední disciplína mrtvý tah spočívá v tom, že lifter zvedá činku podél holení a steh až do úplného narovnání. "Silový trojboj je velmi podobný vzpírání, a proto není olympijským sportem,"  řekl Ivan Karpíšek, jeden z českých rozhodčích. Mezi diváky, liftery i rozhodčími je nejoblibenější disciplínou bench - press. To potvrzuje i Karpíšek a navíc dodává "Mtrvému tahu se mezi liftery a rozhodčími přezdívá ´mrtvola´."

U každé disciplíny má lifter tři 60- ti sekundové pokusy, při kterých musí dbát pokynů rozhodčí. Na závodech je celkem sedm rozhodčích. Tři posuzují jednotlivé pokusy. Pokus je platný, pokud ho schválí dva z nich. A čtyři dávají lifterům pokyny.

Každému závodu předchází důkladné vážení. "Vážení probíhá na setiny kilogramu, aby bylo možné v případě stejného výsledku určit pořadí," vysvětluje Karpíšek.

Parkhotel je ideálním místem pro konání podobné akce. Nabízí všem účastníkům velký komfort. Ať už v podobě ubytování přímo na sportovišti nebo v podobě pěti stanovišť pro rozcvičení. "Park hotel nám nabídl nejlepší podmínky," potvrzuje ředitel závodu Vladimír Mati, pro kterého je to již několikátý šampionát v této pozici.

Ředitele závodu jsme se také zeptali, zda se dá silový trojboj provozovat v Plzni a kdy je nejlepší s ním začít. "Nejbližším místem, kde mouhou Plzeňáci provozovat silový trojboj je TJ SOKOL VEJPRNICE. a začít se s ním dá kdykoliv," říká Vladimír Mati.

Výkony siláků můžou všichni fanoušci do Parkhotelu přijít obdivovat ještě v pátek a v sobotu od 11 hodin dopoledne. 

Mistrovství Evropy se účastní 25 českých zástupců (23 mužů a 2 ženy). Mezi českými závodníky bohužel nejsou žádni Plzeňáci.

Čeští zástupci:

MASTERS I

Krel Ruso - kat. do 66 kg
Ivo Brázda - kat. do 74 kg
Martin Turek - kat. do 83 kg
Milan Greguš - kat. do 93 kg
Luboš Bílý - kat. do 105 kg
Martin Urban - kat. do 120 kg
Petr Lahoda - kat. do 120 kg
Jaroslav Šoukal - kat. nad 120 kg

MASTERS II

Pavel Malina - kat. do 66 kg
Tomáš Ježek - kat. do 74 kg
Rémy Krayzel -kat. do 83 kg
Jaroslav Hodík - kat. do 83 kg
Michal Sekot - kat. do 93 kg
Jiří Psota - kat. do 93 kg
Petr Theuser - kat. do 105 kg
Zoltán Kanát - kat. do 120 kg

MASTERS III

Janis Kenis - kat. do 59 kg
Václav Burda - kat. do 66 kg
Václav Primus - kat. do 105 kg
Květoslav Grobař - kat. do 120 kg
Josef Duna - kat. do 120 kg
Jindřich Petřík - kat. nad 120 kg

MASTERS IV

Wolfgang Zimmermann - kat. do 74 kg

České zástupkyně:

MASTERS I

Jitka Mašková - kat. do 72 kg

MASTERS II

Hana Takáčová - kat. do 84 kg

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT