15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Plzeň má mistry České republiky v extrémním překážkovém běhu
Borci z Plzně se vydali o víkendu do Lanškrouna bojovat o medaile na Mistrovství České republiky v OCR. Jak závod dopadl, jaká byla nejsložitější překážka? Co prozradili Ondra Pacholík, Adam Volák a Tereza Schejbalová?
Predator Race, Spartan Race a Překážkáč. To a mnohem víc jsou jednotlivé soutěže extrémního překážkového běhu, tedy OCR. Jednou za rok se koná mistrovství České republiky, kde se všechny jednotlivé události spojí v jednu a vytvoří tak tratě pro ty nejlepší z nejlepších. Letošní, již šestý, ročník se konal tento víkend 6. - 8. května v Lanškrouně. Byli jsme u toho.
Na MČR jsme se vydali spolu s plzeňskými borci Adamem Volákem a Ondřejem Pacholíkem. Boj o medaile byl úspěšný, kluci si přivezli jednu zlatou a dvě stříbrné medaile.
Adam běžel svůj první závod před pěti lety v Plzni. „Vzpomínám na svůj první závod v roce 2017, běžel jsem s bráchou Plzeňský run a doběhl asi 150. A říkal jsem si, že dobrý. Vždycky jsme spolu koukali na Ninja faktor v televizi, a tak jsme si to chtěli zkusit,“ říká Adam Volák, když kolem právě prochází jiný závodník. „Ádo, tys to tady tenhle víkend vyraboval,“ podává Adamovi ruku. „Jsem za to hrozně vděčný, že to takhle vyšlo a že tu mám kolem sebe své přátele,“ říká dvojnásobný vicemistr České republiky.
Adam vybojoval v elitní skupině druhé místo na tratích 3 km i 12 km. „Ještě bude mistroství Evropy, na které se těším. Ale tohle byl pomyslný vrchol sezóny, tak si myslím, že si dva dny volna zasloužím. Budu regenerovat a budu se soustředit na studium,“ dodává Adam. Mistroství Evropy se bude konat v červnu v Itálii. „Vždycky mám nějaké ambice, budu bojovat o co nejlepší umístění ve věkové kategorii. Poběžím 3 km a 16 km. Poběží se to v Alpách, bude to zajímavé,“ říká pětadvacetiletý plzeňský borec, který mimo závodní trať studuje Pedagogickou fakultu a učí na 14. ZŠ v Plzni.
Dalším plzeňským borcem je dvacetiletý Ondřej Pacholík. „Já dělal bojové sporty, pak hrál fotbal a pak jsem potkal Ádu v gymu a začal mě trénovat. Kdyby nebylo jeho, tak se nikdy nevyšvihnu takhle nahoru. Naučil mě strašně moc,“ říká Ondra, vítěz na 12 km ve své věkové kategorii. „Nikdy nevíš, jak tenhle závod skončí, do poslední vteřiny není nic jasného. Jdeš mimo svojí komfortní zónu a všichni se navzájem podporují. O tom to tu celé je,“ prozradil Ondra s nadšením.
Přátelské prostředí na stadionu i podél trati je celý víkend znát. Závodníci se podporují navzájem a elitní běžci se tu a tam snaží poradit i závodníkům, kteří stejnou trať běží jen tak pro zábavu. „Během závodu mám ale temno, soustředím se na překážky a nevnímám bolest. Podpora rodiny, přítelkyně a kamarádů je obrovská, dokážou mě u překážek pořádně vyhecovat,“ říká Ondra. Závody jsou psychicky, ale i fyzicky náročné. Všichni mají mozoly na rukou. „Je to jako struhadlo, když mě hladí po vlasech,“ směje se přítelkyně Katka, která také závodí.
Překážky i jejich obtížnost je pro ženy, muže i juniory stejná. Ukázkovým příkladem je překážka s názvem Vyndavač. Na ní se trápilo hodně závodníků i závodnic. Celkově na této překážce bylo odevzdáno asi 187 náramků představující tzv. žolíka, kdy závodník může pod následnou penalizací překážku vynechat. Na videu je vidět jak Adam zdolává Vyndavač, náramek odevzdat nemusel.
Medaile přivezla do Plzně i Tereza Schejbalová. Reprezentantka v atletice, skoku o tyči. „Cítím se úplně skvěle, já jsem vděčná, že to takhle klaplo, protože jsem si letos nevěřila a šla jsem to spíš na pocit. A ono to vyšlo,“ říká elitní vicemistryně na 3km trati a mistryně na královských 12 km. „Jsem omlácená od překážek, ale zranění letos naštěstí žádný. Vloni jsem si dovezla sádru. Překážky byly dneska těžký, protože pršelo. Déšť je vždycky nepříjemný, člověk musí přemýšlet, jak naskakovat na překážky, aby se nezranil,“ komentuje Tereza. „Trenérovi se to moc nelíbí, že tu závodím,“ směje se Tereza a odchází se přivítat v cíli s ostatními dobíhajícími závodníky.
Na OCR se závodí v několika kategoriích. Elitu běží ti nejlepší borci, ale součástí jsou i závody pro různé věkové kategorie a hobby pro veřejnost. „Na letošním ročníku jsme měli připravené tratě 3 km, 12 km, 400 m stadion a štafety muži, ženy a mix. Přiřadili jsme k tomu i dětské mistroství České republiky v OCR,“ říká Tomáš Kučera, místopředseda České asociace překážkových sportů.
Během rozhovoru upozorňuje Tomáš na probíhající závod. „Támhle je vidět lidský rožeň. Musí nést třetího na kládě, musíš vybrat toho nejhubenějšího,“ směje se. V zadní části stadionu běží dva závodníci s dřevěnou kládou na ramenou. Na kládě je zavěšený třetí člen štafety. Tímto způsobem přibíhají na stadion, kde už budou zdolávat překážky společně. Každý z nich zdolal svojí část trasy. V nohách a rukách mají dohromady skoro 12 km. Čeká je několik posledních překážek a vytoužený cíl.
Náročnost závodů komentovali i profesionální vojáci. „Jsou dobrý, já bych to doběhl až zítra,“ konstatuje přihlížející voják v momentě, kdy nedaleko nás šplhají závodníci po mokrém laně. Některé překážky totiž zajistila Armáda České republiky. „Již druhý rok úzce spolupracujeme s armádou. Vychází nám vstříc a vojenská technika je zajímavá nejen jako překážka. Máme tady i tank, ten slouží i jako atrakce pro místní obyvatele a děti,“ říká organizátor akce Tomáš Kučera.
Detailní výsledky naleznete zde.
Foto a video: QAP.cz