11.12.2024 15:28
11.12.2024 14:24
Šumavský Špičák zahájí o víkendu lyžařskou sezonu! Využijte slevy na skipasy
11.12.2024 13:01
Policie pátrá v souvislosti s krádeží v centru Plzně po muži na fotografii. Poznáte ho?
"Tolik vojáků jako v Soči jsem v životě neviděl," říká plzeňský fyzioterapeut Tomáš Lučan před odletem na olympiádu
Do ruské Soči ve čtvrtek odletěla první část českých olympioniků. Postupně odletí i realizační týmy a mezi nimi také plzeňský fyzioterapeut Tomáš Lučan, který bude mít na starost lyžaře, včetně skikrosaře Tomáš Krause.
Už jen posledních pár dnů zbývá do zahájení zimní olympiády v Soči. Ve čtvrtek do Ruska odletěla první část českých olympioniků včetně běžkařů a další budou následovat. Postupně se do dějiště olympiády přesunou také realizační týmy. Jedním z členů medical teamu bude i plzeňský fyzioterapeut Tomáš Lučan, který už roky spolupracuje například se skikrosařem Tomášem Krausem nebo Nikol Kučerovou...
Do odletu vám zbývá ještě několik dnů, už balíte?
"Tak já si balím vždy den před odletem, takže sbaleno nemám, vzhledem k tomu, že odlétáme 11., tak ještě nemám sbaleno."
Do dějiště olympiády se jistě musí přesunout specifické vybavení,které budete potřebovat. O to se sami nestaráte, to se balit nemusí? Koho vlastně budete mít na starost?
"To určitě, centrálně se tam vezou přístroje. Je tam prostor, kde pracují terapeuti, takže my sami nic vézt nemusíme. Já tam budu jako fyzioterapeut pro lyžaře, pro skikros. Teprve na místě se to pak ale většinou uvidí podle složení týmů ve vesnici. Někdo tam například fyzioterapeuta nemá, takže sloužíme i pro ty ostatní, pokud někdo potřebuje, tak chodí k nám."
O Soči se v poslední době hodně mluví i ve spojení s bezpečností a dalšími riziky. Vy už jste tam byl, tak jak to tam vypadalo...
"My jsme tam byli vloni, protože před každou olympiádou se dělá generálka, takže jsme tam vloni absolvovali podobný závod jako bude na olympiádě. Takže kvůli tomu jsme tam jeli. Vloni to tam bylo ještě trochu staveniště."
Další stránkou je právě bezpečnost. Hodně se mluví nejspíš o největších bezpečnostních opatřeních kvůli hrozbám teroristů a podobně. Nemáte strach?
"Se strachem tam jet nemůžete, protože stejně nikdo neví, co se tam bude dít nebo nebude. Každopádně je to cítit, že všichni jsou nerovznější. Nikdo o tom nechce moc mluvit. Já předpokládám, že to budou velká opatření. Když jsme tam byli vloni, tak už tenkrát to bylo velké. Tolik vojáků pohromadě jsem ještě neviděl. Hlídali nás všude a teď to bude asi ještě horší. Viděli jsme normálně vojáky se samopaly, než se šlo do lanovky, tak se procházelo rentgeny a podobně. Teď to budou chtít zabezpečit ještě víc. Třeba ve Vancouveru ti vojáci fungovali, ale vlastně jsme je vůbec neviděli. Na té generálce v Soči byli prostě úplně všude...Není to vůbec příjemný pocti, ale nemůžete to zas až tak vnímat."
Je také známé, že v Rusku bude i pro olympijské týmy platit víc omezení. Jaké jsou poznat například už teď?
"Nápoje, veškerý potraviny, včetně energetických produktů, který používají sportovci běžně a jsou na to zvyklí a hlavně léky, to všechno je tam zakázané. A to může být problém. Léky chtějí pořadatelé jen vlastní výroby. Normálně je to podle regulí olympijského výboru. Lékař má soupis toho, co se s sebou může vézt a co nemůže. Každý navíc používá speciální léky, tak na ně má speciální povolení. Teď ale nechtejí povolit nic. Dokonce Martin Doktor tam měl jet a vyjednávat o tom. Nás jako medical teamu se to přímo netýká, ale týká se to hlavně těch samotných sportovců. Ve Vancouveru to bylo úplně jiné. Máte soupis, co vezete s sebou. Ty větší týmy jako hokejisté si vezou zásoby se svými produkty, které používají, mají je na svých pracovištích a ti sportovci si pro ně prostě chodí. Teď to ale ve vesnici mít nebudou."
Olympijská vesnice je vždy pojem. Jak to v ní vlastně funguje, je to skutečně město ve městě?
"Je to uzavřený prostor, žádný normální smrtelník se tam zkrátka nedostane. Ve Vancouveru to bylo tak, že každý návštěvník musel dostat speciální návštěvnickou kartu, odevzdat doklady, projít kontrolami a rentgeny a během dvou hodin musel ten prostor zase opustit nebo pro něj přišli vojáci. V Rusku by to navíc mělo být ještě o dost přísnější."
Jak to bude vypadat pro vás z pracovního hlediska? Je obecně na olympiádě hodně práce?
"Vzhledem k tomu, jak jsme zvyklí pracovat normálně v praxi, tak samozřejmě té práce je tam méně. Když pracujeme v ambulanci, tak máte třeba 15 až 20 pacientů denně. Tam se ale staráte třeba o čtyři nebo pět lidí. Pracovně to tedy není takový nápor."
Jedním z vašich svěřenců je skikrosař Tomáš Kraus. Ten v loňském roce utrpěl poměrně vážný úraz. V létě už ale zase nastoupil dopřípravy a normálně funguje... Neproběhla u něj před olympiádou nějaká speciální péče?
"Ono to vážně spíš jenom vypadalo, nakonec měl velké štěstí a všechno se zahojilo. Teď už nějakou dobu normálně závodí, trénuje a je v pořádku. My spolu spolupracuejme šest let, takže spolu řešíme ty věci po stránce fyzioterapeutické průběžně, takže že bychom dělali něco mimořádného před olympiádou, tak to v žádném případě."
Děkujeme za rozhovor, přejeme hodně štěstí a těšíme se na setkání opět po skončení olympiády v Soči.
FOTO: QAP.CZ, ilustrační