13.12.2024 9:22
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
Huse se ze Záchranné stanice živočichů zpět do přírody nechce!
Poprvé za 20 let existence Záchranné stanice živočichů v Plzni mají neobyvklý problém. Vyléčené huse velké se nechce zpět do přírody!
Poraněná husa, která se dostala do péče lidí z DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni, si na přechodný domov zvykla tak, že se jí nechce zpět do přírody.
Husy jsou velice inteligentní a společenská zvířata, úzce vázána jak na rodinu, tak v zimě na velká hejna na shromaždištích. "To konec konců bylo patrné už když se dostala ona poraněná husa velká k nám na stanici. Původně narazila na dráty elektrického vedení v Nových Mitrovicích na jižním Plzeňsku a tři dny téměř nechodila. Po třech týdnech se však její zdravotní stav výrazně zlepšil a celkově u nás ve voliéře následně strávila necelé čtyři měsíce. I za tak krátkou dobu si však zvykla na lidi. Pro šťavnaté listy a krmení si chodila automaticky až k pletivu a když slyšela lidské hlasy, tak kejhala, jako by si chtěla také povídat. Pohladit se sice nenechala, ale každou návštěvu šla vždy doprovodit až ke dveřím voliéry a nejspokojenější byla, když bylo kolem ní lidí hned několik," prozradil na husu Karel Makoň, vedoucí DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni s tím, že i přesto všechno se stále jednalo o divoké zvíře z volné přírody, a tak chtěli uzdravenou husu vrátit zpět tam, kam patří. Zpět na pole s osením a velké vodní plochy, do hejna divokých ptáků stejného druhu.
To se ale nepodařilo! "Naší huse se do přírody vrátit nechtělo a to ani když jsem ji na břehu Jesenické přehrady násilně vyhodil do vzduchu a cíleně plašil. Odlétla asi 200 metrů na vodní hladinu, kejhala a vracela se zpět. Přitom musela slyšet volání svých divokých družek i vidět jejich hejna na obloze. Bylo to zvláštní a tahle husa je naším úplně prvním pacientem, kterému se nechtělo zpět do volné přírody. Ještě se mi za dvacet let praxe na stanici něco podobného nestalo!"
"Husa připlavala zpět, vylezla z vody a jako by řekla "Tak já jsem vykoupaná, můžeme jet domů." No a jelikož nebyl vůbec žádný problém ji opět chytit, naložili jsem ji zpět do transportní bedny a mohli jsme se všichni z nedělního výletu na přehradu Jesenice spokojeně vrátit," řekl Makoň a dodal: "Tuto zimu zcela určitě stráví ještě husa velká u nás ve voliéře a brzy zjara učiníme další pokus. Možná, že s blížícím se hnízdním obdobím nakonec zvítězí pudová touha divokého zvířete nad nechtěným přátelstvím s lidmi z naší stanice."
Hloupá husa? Omyl!
Hodně užívané přirovnání ´husa jedna hloupá´ se nezakládá na pravdě a jako většina z takovýchto rčení má v praxi zcela opačný význam. Opravdu málokterý pták je tak chytrý jako husa, potažmo husy. Tak například, každý myslivec, co byl na lovu divokých hus vám potvrdí, že střelit větší množství těchto relativně velkých ptáků je docela problém. Husy se totiž rády zdržují na přehledných a velkých plochách a to jak polích, zasněžených pláních, tak večer pak na velkých vodních hladinách. Mají to velice dobře vymyšlené a připočteme-li k tomu, že téměř vždy některá zvířata v hejnu hlídají, zjistíme, že mají vždy dostatek času na to, aby blížící se nebezpečí včas analyzovaly, nabraly potřebnou výšku a ulétly. Zrovna tak jejich nenápadné chování v době hnízdění a vyvádění mláďat. Málokdy uvidíte divokou husu, že by vodila svá mláďata po otevřené vodní hladině jako třeba labutě. Rovněž vztah mezi partnery a mláďaty bychom jim my lidé mohli leckdy závidět. Husy si jsou relativně věrné, vzorně hlídají a pečují o svá mláďata a hlavně i na zimovišti můžeme vidět vždy jednotlivé rodiny. Husy jsou prostě zajímavá volně žijící zvířata, od kterých bychom se mohli my lidé leckdy a ledacos přiučit.
Foto: Husa velká v Záchranné stanici živočichů, Bohumil Mášek. Pokus o její vypuštění, archvi DES OP ZSŽ