Myslivci se v Rokycanech pochlubili trofejemi

18.04.2012 10:25

Tradiční výstavu trofejí uspořádal o víkendu Okresní myslivecký spolek v Rokycanech. K vidění tu byly trofeje srnčí, jelení, mufloní, dančí a sičí zvěře ulovené v roce 2011 na Rokycansku.

Okresní myslivecký spolek v Rokycanech představil o víkendu na své tradiční výstavě pořádané v areálu Středního odborného učiliště lesnického a zemědělského v Rokycanech nejrůznější trofeje ulovené na Rokycansku za rok 2011.

Zájemci mohli obdivovat trofeje srnčí, jelení, mufloní, dančí a sičí zvěře, ale k vidění byly i zbraně divočáků a lebka lišky. Výstava začala ve čtvrtek 12. dubna hodnocením trofejí a jejich instalací, se kterou organizátorům pomáhali adepti mysliveckého kurzu. "Od pátku do neděle si pak mohli zájemci prohlédnout vkusně připravenou výstavu, kde byla prezentována nejen činnost myslivecké organizace na Rokycansku, ale i pestrá ukázka tvorby tamní školy. Svůj stánek zde měl i mistr nožíř, proběhla prezentace terénních automobilů vhodných pro myslivce a nemohl samozřejmě chybět ani stánek rokycanských ochránců přírody," uvedl předseda rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis.

Lovecká trofej je nejen trvalou vzpomínkou pro myslivce. "Je také dokladem o vitalitě, kondici a konstituci zvěře. Má vypovídající hodnotu i o jejím zdravotním stavu, o úrovni myslivecké péče o zvěř, o úrovni průběrného odstřelu a také o vztahu mezi početními stavy zvěře a úživností či celkové kvalitě jejího životního prostředí," vysvětlil Moulis a pokračoval: "Loveckými trofejemi nejsou jen rohy, růžky, parohy, parůžky či zbraně černé zvěře. Ale i lebky, kůže a kožky šelem a jejich penisové kůstky, kelce jelenů a laní, škáry divočáků, kačírky z ocasních per kačerů, hubertky především ze srdcí jelenů, bezoárové koule, dlouhá prsní pírka z krocanů, drápy medvědů, celé preparáty pernaté a srstnaté zvěře či štětky z kamzíků, divočáků, jelenů, jezevců a také ze zaječích vousů."

Historie vystavování trofejí sahají hluboko do minulosti, kdy trofeje byly znamením udatnosti a úspěšnosti lovců. "Na Rokycansku se tato výstava konala již po sedmnácté, přičemž představila celou řadu zajímavostí a rarit. Hodnocení trofejí probíhá podle hodnotitelských metod CIC, které jsou specifické pro všechny trofejové druhy zvěře. V podstatě tyto metody představují body za naměřené hodnoty, které přiděluje hodnotitelská komise. Ta také přiděluje značku správného či nesprávného odstřelu – zelenou, modrou či červenou barvu," dodal Moulis s tím, že některé trofeje bohužel dostaly červenou, což znamená nesprávný odstřel. "Těchto trofejí se každoročně objevuje minimálně, i když vždy k nějakému nesprávnému odstřelu dojde. Je to zcela určitě škoda, neboť tím kvalita trofejí klesá a to nejen na Rokycansku." Součástí výstavy trofejí bylo i vystoupení hudebního souboru "Přátelé z Rokycan", který se zaměřuje na loveckou hudbu.

Na Rokycansku se chystají i další akce

Zvláštní podívaná se všem může naskytnout 2. června od 18 hodin pod Vršíčkem v Litohlavech nedaleko Rokycan, kde proběhne další ročník loveckého vytrubování. "Přijďte si tedy poslechnout a zažít nezapomenutelnou atmosféru spojenou s lovem zvěře," zve veřejnost Moulis s tím, že pokračují i kynologické akce. "Už proběhl jarní svod psů, na němž se představili psi nejrůznějších plemen. I přesto, že v současné době vzniká obliba především zástupců malých plemen, lze říci, že zájem o lovecká plemena neustále roste a kynologie na Rokycansku jen vzkvétá. Důkazem toho je i nespočet kynologických akcí, jejichž termíny i bližší informace o činnosti myslivců na Rokycansku lze získat především u jednatelky OMS Rokycany paní Světlany Vlnové na adrese Plzeňská 399/III, 337 01 Rokycany nebo na telefonu 371 722 531 nebo případně 723 658 012."

Foto: Pavel Moulis


SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT