14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Rokycanští ochránci přírody uklízeli Klabavu
Rokycanští ochránci přírody uklízeli společně s dětmi z 15. ZŠ v Plzni a ZŠ Čechova v Rokycanech o víkendu břehy Klabavské nádrže. Akce se konala v rámci kampaně Clean Up the World /Ukliďme svět!
Děti z 15. ZŠ v Plzni a ZŠ Čechova v Rokycanech pomáhali v sobtou 14. dubna rokycanským ochráncům přírody uklízet břehy Klabavské nádrže.
Clean Up the World /Ukliďme svět je mezinárodní kampaň, kterou v České republice koordinuje Český svaz ochránců přírody. V rámci podpory této významné akce organizují skupiny dobrovolníků na celém světě úklid svého okolí, parků, cest, břehů řek a potoků či chráněných území.
"Smyslem však není pouze uklízet, ale především přimět lidi k zájmu o stav životního prostředí i zaangažovat různé zájmové skupiny lidí, školy, firmy, státní správu i jednotlivce a přimět je k aktivnímu postoji. V letošním roce probíhá již jubilejní 20. ročník, přičemž se jej každoročně zúčastní asi 35 miliónů dobrovolníků z více jak 100 zemí," prozradil předseda rokycanských ochránců přírody Pavel Moulis s tím, že na webových stránkách www.csop.cz/uklidmesvet lze najít nejen informace o této praktické pomoci přírodě, která probíhá především v jarním a podzimním období. Do kampaně se můžete zapojit i Vy prostřednictvím ČSOP, který současně poskytuje i materiální a metodickou podporu.
Rokycanští ochránci přírody nezůstávají stranou a každoročně uklízejí společně s dalšími dobrovolníky svět. "Nejinak tomu bylo i o minulém víkendu, kdy se zhruba padesátka dobrovolníků vydala uklízet Klabavskou přehradu. Akce vypukla úderem půl desáté ranní, kdy k sídlu rokycanských ochranářů kromě členů organizace dorazila i početná skupinka dětí z 15. Základní školy v Plzni pod vedením Věry Surmajové a stejně tak i děti z družiny ze Základní školy Čechova v Rokycanech pod vedením Broni Sloupové," popsal Moulis a pokračova: "Přesunuli jsme se autobusem ke Klabavské nádrži a po krátkém úvodnímu slovu organizátorů začali uklízet nepořádek, který zde lidé zanechali. Práce nám šla poměrně dobře od ruky a zanedlouho jsme nasbírali dvě plné multikáry nejrůznějšího odpadu, který byl následně odvezen k dalšímu zpracování. Akce poté pokračovala společným opékáním špekáčků jako poděkování všem zúčastněným a rozdáním upomínkových předmětů."
Klabavská nádrž nedaleko Rokycan je známou zastávkou celé řady opeřenců při jarních a podzimních tazích. "Máte-li štěstí, setkáte se zde s kormorány, volavkami, orlovci či jinými zajímavými druhy. A právě z tohoto důvodu bylo její okolí vybráno k úklidu, neboť její okolí je silně znečištěno nejen od lidí, kteří se v její blízkosti pohybují, ale i díky naplaveninám, které sem přinese voda," poznamenal Moulis.
Úklid Klabavské nádrže opakuje každoročně a vždy se setkává s velkým ohlasem. Uklízelo se ale i v Klabavě, Litohlavech, Rokycanech a dalších místech Rokycanska. "Tím však naše aktivity zdaleka nekončí. Již 28. dubna se uskuteční oslava 30. let založení Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech v místní Sokolovně a hned poté budou probíhat další činnosti spojené s ochranou přírody a výchovou společnosti," dodal Moulis s tím, že výčet akcí lze najít na ww.csop.erc.cz.
Clean Up the World
Prvotním impulsem vzniku této aktivity byl celoživotní sen australského stavitele lodí a jachtaře Iana Kiernana obeplout svět. Ve svých 47 letech podnikl na jachtě cestu kolem světa /1986 – 1987/. Během plavby byl však šokován, když viděl, čím vším jsou moře znečištěná a zaneřáděná. Po svém návratu domů se rozhodl sezvat své přátele, ti pozvali své přátele a společně s dalšími pak vyčistili 270 km mořského pobřeží. Bylo to 8. ledna 1989. Tehdy dobrovolníci sebrali 5 000 tun odpadu. Další rok se rozšířila kampaň po celé Austrálii a poté do dalších zemí. A myšlenka Clean Up the World byla na světě.
Kampaň "Ukliďme svět" v České republice probíhá od roku 1993 a účastní se jí více než osm tisíc dobrovolníků z nevládních organizací, mateřských, základních a středních škol, dětských oddílů i zájmových klubů, přičemž děti tvoří většinu. Z celkového množství sebraného odpadu, které se obyčejně pohybuje kolem dvou set tun, bývá přibližně 10 % recyklováno. Hlavním přínosem, který projekt plní již od svého počátku, je posílení povědomí o odpovědnosti každého jednotlivce za stav našeho společného životního prostředí. Velký význam má tento fakt zejména pro děti, které si díky takovýmto akcím upřesňují svůj pohled na přírodu a dotvářejí své hodnotové žebříčky. Nedílnou součástí akce je i zveřejnění informací o kampani a to především v regionálním tisku. Při té příležitosti je informována široká veřejnost o problému odpadů a znečišťování přírody a životního prostředí a zároveň je tak uveden příklad pozitivní činnosti napomáhající k řešení problému.
Foto: archiv ZO ČSOP Rokycany