14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Vyléčeného racka pustili na svobodu
Na Nechranické přehradě u Žatce vypustili v sobotu 6. srpna plzeňští záchranáři zvířat racka středomořského, kterého úspěšně vyléčili z poranění, které utrpěl při bouřce u Bezvěrova.
Na Nechranické přehradě u Žatce vypustili v sobotu 6. srpna plzeňští záchranáři zvířat racka středomořského, kterého úspěšně vyléčili z poranění, které utrpěl při bouřce u Bezvěrova.
"Zhruba před měsícem proběhla snad ve všech mediích naše zpráva o nálezu mladého racka mořského odchyceného u Bezvěrova na Plzni – severu. Tenkrát jsme hovořili o tom, že se pravděpodobně jedná o mládě racka mořského, kterého k nám přinesla bouřka a který se srazil o kotvící lana bezvěrovského vysílače," uvedl Karel Makoň s DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni s tím, že tato zpráva zaujala i přední české odborníky na výskyt a výzkum racků. "Ti nás téměř obratem kontaktovali a vyžádali si přesnější informace a fotodokumentaci. Ze získaných dat pak zjistili, že se nejedná o racka mořského, ale racka středomořského, přičemž stáří a příčina poranění zůstala stejná tak, jak jsme uvedli. Pták byl letošní, to znamená mladý, a po nárazu na kotvící lano vysílače nelétal. Změna určení je však velice důležitá, neboť jak píší kolegové, jedná se na našem území o běžnější druh i když já ho na území Západočeského kraje ještě nikdy nezaznamenal."
"Nejedná se o racka mořského, ale o v tuto dobu u nás mnohem hojnějšího racka středomořského (Larus michahelis). Je to druh hnízdící převážně ve Středomoří, ale i ve vnitrozemí, v Maďarsku, na Slovensku a v Polsku. V létě a na podzim masivně migruje přes Švýcarsko, Německo a ČR k severnímu moři, odkud se na podzim zase vrací zpět do středomoří. Zimní zástihy jsou spíše vzácné. V tuto roční dobu se v Ústeckém kraji zdržují stovky racků středomořských," psal v dopise Václav Beran z Muzea města Ústí nad Labem, který se rackům a jejich výskytu dlouhodobě věnuje. "Pták, který je v Plzni v léčení, je na racka mořského příliš malý, má slabý zobák, příliš dlouhé nohy, terciální a lopatkové krovky, ruční letky na roztaženém křídle a ani ocas není příliš typický. Naopak všechny znaky odpovídají juvenilnímu šatu racka středomořského. Na tomto názoru jsem se shodl i s Tomášem Koutným, jedním z nejlepších znalců racků v ČR."
Tato informace ochránce zvířat nijak nezklamala. "Vlastním určením druhu jsem si nebyli jisti a rekonvalescence poraněného racka probíhala stejným způsobem bez rozdílu, zda se jedná o mořského či středomořského. Každopádně za přesné určení jsme vděčni, jelikož pták byl při vypuštění okroužkován a zde je přesné určení druhu zásadní a nesmírně důležitá věc. Jinak řečeno, bez přesného určení by nesměl být racek okroužkován, což by zase s ohledem na sledování jeho pohybu ve volné přírodě byla velká škoda!"
V sobotu 6. srpna čekal racka velký den. "Opět po konzultaci s odborníky a panem Beranem jsme odvezli racka na Nechranickou přehradu, kde výskyt tohoto druhy byl již několikrát zaznamenán a racka zde úspěšně vypustili. Zhruba po hodinové cestě v transportní bedně se očistil, vykoupal a následně odlétl přes přehradu na její druhý konec. Při cestě zpět jsme na betonovém pilíři u hráze ještě zahlédli jeho kolegy a menší skupinu jiných racků," dodal Makoň.
Foto: Série fotografií z voliéry pro vodní a brodivé ptactvo v ZSŽ Plzeň, kde se racek léčil. Vypouštění mladého racka středomořského na Nechranické přehradě u Žatce, Bohumil Mášek