Buben prorazil i plášť pračky, úlomky letěly 3 metry!

02.06.2010 10:10

Z pračky Candy létaly úlomky bubnu až 3 metry daleko. Stačilo ji otestovat na pět let běžného používání!

Kvalitu různých výrobků testují odborníci i poté, co se dostanou do prodeje. Test specializovaného časopisu odhalil vady u pračky Candy GO 1460 D. Riziko je sice podle odborníků nízké, protože zmíněný model se vyráběl v omezené sérii, ale přesto by si jeho majitelé měli pro vlastní klid a bezpečí nechat pračky prohlédnout v odborném servisu.

Při testech prováděných partnerskou organizací Občanského sdružení spotřebitelů TEST v Německu došlo k roztržení bubnu zmíněného modelu. "Nebezpečný model pračky byl odhalen při zátěžových zkouškách simulujících dlouhodobý provoz pračky prováděných německou spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest. K roztržení bubnu došlo u dvou testovaných kusů pračky Candy GO 1460 D," informoval Václav Beneš a pokračoval: "U prvního kusu došlo se buben roztrhl po 752 pracích cyklech, což zhruba odpovídá pětiletému provozu pračky, u druhého po 1328 cyklech, tedy přibližně po devítiletém až desetiletém provozu."

U obou testovaných praček povolily svary na bubnu a porušený buben prorazil vanu i plášť pračky. "Úlomky poškozených částí vystřelily z pračky až do vzdálenosti 3 metrů," poznamenal Beneš. "Vzhledem k tomu, že pračka Candy GO 1460 D se prodává i v České republice, upozorňujeme její majitele, aby ji pro jistotu nepoužívali do doby, než bude možné riziko u jejich konkrétního přístroje zcela vyloučeno."

A jak mohou lidé postupovat?

"Spotřebitelé, kteří vlastní pračku Candy GO 1460 D, u které se zmíněná vada dosud neprojevila, nemohou automaticky požadovat její výměnu či odstoupení od smlouvy. Časopis TEST doporučuje přesto pračku, je-li v zákonné záruční době, reklamovat a vyčkat na vyjádření záručního servisu," vysvětlil Beneš s tím, že pokud by se při servisní odborné prohlídce prokázala skrytá vada bubnu pračky, musí další postup spotřebitelé řešit s prodejcem, který ze zákona zodpovídá za vady výrobků.  Pokud by vinou konstrukční či výrobní vady výrobku došlo ke škodě na zdraví či škodě na majetku přesahující 500 euro, tedy přibližně 12 tisíc 800 korun (do částky se nezapočítává cena výrobku), nastupuje vůči spotřebiteli zodpovědnost výrobce.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT