Hasiči radí, jak si užít klidné svátky bez požárů

22.12.2013 15:30

Každý rok vyjíždějí hasiči k celé řadě požárů od hořících svíček, přípravy jídla až po hořící saze v komíně. Čtěte rady, jak se vyhnout nechtěnému požáru v domácnosti a dopřejte klidné svátky i hasičům!

hasici ilustrace QAP foto

Vánoční svátky jsou symbolem rodinné pohody, štěstí a radosti. Každoročně ale znamenají také více požárů v domácnostech, a tím pádem více práce pro hasiče.

Zvláště v předvánočním shonu, při vaření, pečení a přípravách se snadno zapomene na bezpečnostní pravidla, která je potřeba dodržovat, když máme doma hořící svíčky. A ty právě v tomto období zapalujeme nejčastěji. Proto je dobře si i přes všechnu krásnou atmosféru, kterou svíčky na adventním věnci nebo vůně purpury a františků navozuje, uvědomovat všechna rizika, která jsou s používáním otevřeného ohně doma spojená.

Statistiky hasičů hovoří jasně, zvýšená opatrnost je na místě!

Jen loni v prosinci evidují hasiči 1 354 požárů, z toho 259 v domácnostech a obytných domech. Během vánočních svátků pak bylo evidováno 144 požárů v domácnostech se škodou 7,9 mil. Kč. Z toho byly dva požáry od vznícených potravin při vaření, ale také 9 požárů od hořících svíček, při nichž hořely zejména adventní věnečky, ubrusy, záclony, dárky, podlahoviny a další hořlaviny.

"Pamatujte, že hořící svíčka je otevřený oheň a jako s takovým by se s ní mělo zacházet. Každý rok dochází během vánočních svátků k požárům od hořících svíček, zejména těch umístěných na adventních věncích. Ty po sobě mnohdy zanechají v obydlích spoušť a lidé při nich někdy utrpí i vážná zranění," radí tisková mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

V období vánočních svátků hoři velmi často také odpady v kontejnerech, popelnicích, saze v komíně, zazděné trámy v komíně, ale i osobní auta, traviny a keře. Nejčastější příčinou všech těchto požárů je nedbalost dospělých. Většinou se jedná o špatnou manipulaci s otevřeným ohněm, kouření, zanedbání bezpečnostních předpisů.

Pozor na otevřený oheň - svíčky a prskavky není radno podceňovat!

V domácnostech je velké množství hořlavých materiálů, jako jsou koberce, záclony, čalounění. Požáry v bytech se velmi rychle šíří, proto je nutné v tomto období, kdy domovy prosvítí zapálené vánoční svíčky dbát maximální opatrnosti.

Hořící svíčka nebo prskavka, kterých je v řadě domácností na Vánoce bezpočet, je otevřený oheň, proto je nesmíme nechávat bez dozoru. Vždy, když odcházíte z domova nebo jdete spát, sfoukněte je. Případné převrácení svíčky může způsobit vznícení hořlavých materiálů v domácnosti.

"Zapálenou svíčku nelze proto položit kamkoli a na cokoli. Svíčka by měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem. Svíčky umístěte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, v těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, nenechávejte je ani na poličce nebo skříni, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu," radí dále Zaoralová.

Pamatujte, že adventní věnce se svíčkami, které nejsou opatřeny nehořlavou podložkou bránící kontaktu s věncem, jsou určeny jen k dekoraci a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám pak věnec vzplane, je velké.

Vaření, pečení aneb nebezpečí u plotny

Opatrnost se vyplatí také při přípravě vánoční pohody v kuchyni. Hasiči evidují každoročně požáry, kdy došlo ke vznícení potravin.

"Pamatujte, že např. horký olej na pánvi a jiné hořlavé kapaliny se nesmí hasit vodou, jinak může snadno dojít k popálení především v obličeji a na rukách. Pokud se vám na pánvi vznítí potraviny, tak je nejlepší pánev zakrýt pokličkou, mokrou utěrkou nebo plechem na pečení. Tím zamezíme přísunu kyslíku a oheň zhasne," radí Zaoralová.

Co dělat, když přece jen začně hořet...

Když přece jen dojde k požáru, snažte se v prvé řadě zachovat klid a nepodlehnout panice. Nejdříve chraňte život a zdraví, teprve potom majetek.

Jestliže je to možné, snažte se požár uhasit nebo alespoň zabránit jeho dalšímu šíření. Dávejte si přitom pozor, aby vám oheň neodřízl únikovou cestu. Pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny. Pokud dojde např. k požáru vánočního stromku s elektrickými svíčkami, musí se nejprve vypnout proud a teprve pak lze hasit. A pamatujte, zařízení, které může být pod elektrickým proudem, nikdy nehasíme vodou ani pěnovým hasicím přístrojem.

Volejte hasiče!

Na co je ovšem důležité nezapomínat je fakt, že lidské zdraví je vždy cennější než majetek. Rozhodně se nepokoušejte požár zlikvidovat za každou cenu sami a požár co nejdříve oznamte hasičům prostřednictvím tísňové linky 150 či 112. Při ohlášení vždy nejdříve uveďte, co se stalo, kde k tomu došlo, zmiňte také důležité okolnosti, které mohou napomoci či naopak zkomplikovat zásah záchranářů. Poté uveďte své jméno a přímý kontakt na sebe. Důsledně se řiďte se pokyny operátora tísňové linky.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT