Jak nepřijít o zálohu poskytnutou řemeslníkům

21.11.2012 12:25

Čím dál častěji mají lidé špatnou zkušenost s řemeslníkem, kterému zaplatí část odměny dopředu a pak se již nedočkají vykonaného díla. 

dtest

Spotřebitelé jsou v situacích, kdy zaplatí řemeslníkovi zálohu a nedočkají se výsledků, celkem zoufalí. Lidé si často neví rady a událost bleskurychle nahlásí na policii a klasifikují ji jako podvod či zpronevěru. Ani jedna cesta však není příliš efektivní.  

Žaloba za zpronevěru se zde aplikovat nedá, jelikož zaplacená částka peněz přechází do vlastnictví zhotovitele. Pro žalobu podvodu je zas zapotřebí prokázat úmyslné jednání podnikatele, což bývá kámen úrazu celého případu. 

Vedoucí poradenské linky dTestu Lukáš Zelený doporučuje obětem podvodníků obrátit se na civilní soud, kde je pravděpodobně čeká úspěšný výsledek. Současně upozorňuje: „Další velkou nepříjemností je, že v rámci následného exekučního řízení není vždy řemeslníkovi co zabavit, neboť nemusí mít žádný majetek ani příjem. Rozsudek se poté stává prakticky nevymahatelným.“ 

Vůbec nejrozumnějším řešením je především včasná prevence. Před najmutím řemeslníka by se spotřebitel měl zajímat o pozitivní reference od svého okolí, být prozíravý, opatrný a nezkoušet sázet na divokou kartu. Lukáš Zelený radí: Vždy lze doporučit také uzavření písemné smlouvy, nebo alespoň vyžádání si písemného potvrzení o převzetí objednávky. Povinně se vydává u prací nevykonaných hned.“ 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT