Jak se v zimě starat o vlasy, aby byly zdravé a krásné?

15.12.2010 14:00

Zima je pro vlasy snad nejhorším obdobím v roce. Trpí mrazem, trpí pod pokrývkami hlavy. Jak se o ně máme starat, aby jim bylo co nejlépe a nám to slušelo? QAP.cz má pro Vás rady od odbornice!

1

Vlasy v zimě hodně trpí vlivem počasí i naší ´péčí´. Jak postupovat, abychom jim co nejméně škodili a dopřáli jim to, co potřebují? Se zimní péčí o vlasy poradila QAPu.cz Karolína Vodénková, která učí budoucí kadeřnice na Integrované střední škole živnostenské v Plzni.

Co vlasům v zimě škodí?

K největším ´škůdcům´ v zimním období patří u vlastů mráz a vůbec změna teplot a vlhko. Ve vlasech je vodíková vazba, která, když se vlas namočí, tak se uvolňuje a v ten moment změny teplot vlasu nejvíce ubližují. Úplně ideální není nošení čepic, protože dochází k tomu, že se kůže i vlas mnohem více potí, ale tomu se vcelku zabránit nedá.

Co dělat proto, aby byly vlasy alespoň trochu chráněné?

Určitě používat vhodné regenerační přípravky. V dnešní době k nim patří bezoplachové přípravky, které se používají po umytí k tomu, aby zacelily vlasovou vrstvu, jakoby ji uhladí a vlasy se snadněji rozčesávají.

Musíme používat nějaké speciální přípravky na zimu nebo stačí ty, které používáme po celý rok?

Stačí ty, které používáme celoročně s tím rozdílem, že třeba v létě, ale i vlastně i v zimě, pokud jsou vlasy vystavovány slunečnímu záření, tak to chce přípravky s UV filtrem.

A co různé šampóny a kondicionery speciálně na zimu, například s antistatickým účinkem?

Není to úplně třeba. Je to spíše reklamní trik, způsob, jak vnést na trh svůj výrobek a prodat ho.

Jak správně postupovat při mytí vlasů?

Umýt vlasy šamponem, který je vhodný pro naše vlasy, je základ. Šampon se musí důkladně smýt. Mytí by mělo proběhnout ve dvou fázích. Poprvé dojde pouze k našampónování a odstranění těch hrubých nečistot a podruhé dochází k důkladnému omytí. Teplota vody by měla být snesitelná tělu, ne příliš studená nebo horká. Když je studená, nedojde k důkladnému smytí mazu. Studená je vhodná pouze ve chvíli, když už jsou vlasy umyté a chceme je pouze jakoby osvěžit, dobré je to u lidí, kteří mají problém s maštěním vlasů, díky studené vodě se vlas jakoby ´zatáhne´. Pokud se použije po umytí bezoplachový přípravek, tak už není třeba používat oplachovou regeneraci nebo masku.

Můžeme v zimě používat stylingové přípravky tak, jak jsme zvyklé?

No ano, někdo se bez laku na vlasy nebo tužidla neobejde. Samozřejmě ale v kombinaci s pokrývkami hlavy to není úplně ideální, protože většinou jsou v těchto přípravcích obsaženy lihové složky a když se pod čepicí hlava spotí , tak se pod ní vlasy přesušují. Není to dobrá zpráva, ale buď omezit styling nebo nošení čepice.

A co si pod čepici udělat třeba v současné době tolik módní cop a vyřešit tak problém se stylingem?

Je to dobré v tom, že když pak čepici sundáte, vlasy drží nějakou formu. Obecně ale, v jakémkoliv počasí, pravidelné upravování vlasů do jednoho tvaru není dobře, protože se to v té chvíli podepisuje na struktuře vlasu a dochází k mechanickému poškození.

Pár tipů pro čtenáře a čtenářky QAPu.cz!

Barvení vlasů je v zimě bez problému a nemusíte se mu vyhýbat. Není nutné vlasy ani zkracovat a stříhat jen kvůli tomu, že je zima. Důležitá je prostě dobrá péče o ně.

Nejvíce záleží na vhodně zvoleném mycím přípravku. "Žádné 2 nebo 3 v 1! Pokud jsou vlasy jemné, řídké, je nutné používat šampon pro objem, který obsahuje ošetřující látky jako takové a regeneraci pak používat zvlášť ve formě bezoplachového přípravku!"

Vlasy si můžete mýt tak často, jak jste zvyklí nebo potřebujete. "Je ale nutné vlasy pečlivě vysušit, než půjdete ven. To je důležité třeba při návštěvách bazénu! Je to stejné s vlasy, jako s pletí. Jakmile je vystavíte rapidní změně teplot, tak to není dobře!"

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT