Jak správně pomoci ježčímu mláděti?

11.09.2012 7:54

S každým pdzimem přichází nálezy ježků či ježčích mláďat. Mnozí z nás si ale s nimi vůbec neumí poradit. Víte, jak se správně starat o ježka? Jak mu pomoci, nechat ho v klidu přezimovat či ho nakrmit?

foto ježek autor Mášek B.

Už se vám stalo, že jste našli mládě ježka na zahradě? Máte pocit, že ho musíte zachtánit? Ochránci přírody vám poradí, jak na to.

Je na každém z nás, jak se rozhodne, chce-li nalezeného ježečka zachránit. Rozhodnete-li se však pro záchranu ježka, měli by znát určitá pravidla, která je nutná dodržet. Přesto, ne vždy se záchrana podaří a ježek je po zimě vypuštěn na svobodu.

Základem úspěchu pro odchov ježka je dobrý zdravotní stav, teplo, jídlo a klid. Ideální při příjmu ježka je návštěva veterinárního lékaře, který má s ježky již dílčí zkušenosti. Tam kde to není možné si musíme pomoci sami nebo vyhledat pomoc záchranné stanice živočichů.

Každopádně je nutné každého ježka odblešit a odčervit. "K hubení blech se používá Arpalit spray 1 %, Bolfo spray, Bolfo pudr, Difusil spray nebo Frontline spray," informoval Pavel Moulis z ZO ČSOP Rokycany. "Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část. Na střevní a plicní parazity jsou účinné přípravky Panacur, Ivomec, Ambex a Dectomax."

Zesláblí a zranění jedinci mohou být zasaženi mušími vajíčky nebo larvami. "Ty se odstraní pinzetou, k odstranění muších larev ze zvukovodů se doporučuje nakapat do zevního zvukovodu několik kapek 30% alkoholu nebo ušních kapek," popisuje Moulis. Dalším důležitým krokem k úspěch je vhodné umístění ježka, případně ježků. Ježka, kterého přinesete domů, je nutné umístit do provizorní bedny vystlané novinami v teplé místnosti a hladové zvířátko nakrmit. "Jako první pomoc podáme 1- 2 dětské piškoty namočené ve vodě," uvedl záchranář. Ježci jsou samotáři, neumísťujeme jich, pokud možno, více pohromadě. Ideální výběh je asi dva metry čtvereční. Do výběhu umístíme ložničku z kartonové krabice, obojí vysteleme novinami, které každý den měníme. Pokud je výběh nižší než 50 cm, přikrýváme jej, jinak je ježek schopen vylézt. Ježek musí být ubytován v teplotě okolo 19 stupňů C.
Ježčí mládě

Ježek je hmyzožravec. "V jeho jídelníčku musí převládat masitá potrava, v domácnosti krmíme granulemi pro kočky, občas zpestříme vařeným vejcem, tvrdým sýrem, vařeným kuřecím masem, občas konzervou pro kočky a koťata, 1x týdně přidáme trochu vařené rýže nebo těstovin bez soli," uvedl příklad z praxe Moulis. Můžete také podat kousek banánu nebo tvarohu bez tuku. Ježek, který váží více než 250g, se krmí většinou granulemi v množství 1 - 4 polévkové lžíce denně. "Ježky menší než 250g krmíme speciálním krmivem pro ježky Igelfutter od firmy Vitakraft," upozorňuje Moulis. Menší ježky krmíme 2x denně, větší jedenkrát denně večer. Pozor, při překrmování trpí ježci průjmem. K pití pouze vodu, která musí být stále ve výběhu. Ve výběhu musí být umístěny dvě misky - jedna těžší na vodu, druhá na krmivo.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT