Jak žijí second handy, daří se jim?

08.06.2010 15:45

V dnešní době najdete v každé ulici alespoň malý second hand. Je jich opravdu hodně. Je to těžké v dnešní době velkých řetězců prodávat obnošené věci? Jak přežívají tyhle obchůdky? QAP se vydal zjistit víc, aby vám přiblížil, jak to chodí.

Malých obchůdků s použitým textilem je opravdu hodně. Projděte se například po Slovanech, tam je jejich koncentrace opravdu vysoká. Jaký je ale život těchto obchodů, mají to těžké v konkurenci řetězců? QAP se vydal do sekáčů, aby zjistil, jak se jim daří.

Slovany jsou opravdu rájem pro ty, kdo rádi prolézají obchody s použitým zbožím. Hodně těchto sekáčů se však specializuje na dětské zboží. Určitě musí být složité obstát v konkurenci velkých nákupních center.Tam pořídíte v akci třeba dětské triko za 45 - 50 korun. Vlezla jsem do jednoho malého krámku na a nepřekvapilo mne, že tam stojí obnošené triko také kolem 50 korun. "Nedá se jednoznačně říci, jestli tržby klesají, jde to nahoru i dolů. Zákazníci jsou nevyzpytatelní. A jestli je za poklesem tržeb zrovna krize, to nepoznám," řekla QAPu Hedvika, která vede malý obchůdek pro děti na rohu Sladkovského. "Určitě jsou zákazníci, kteří půjdou za nákupem do velkých obchodů, ale je hodně těch, kteří vyloženě nechtějí nakupovat v řetězcích a jdou sem, kde mají opravdu kvalitní, značkové věci za obdobnou cenu. Takže o pár lidí jsem určitě přišla, ale není jich tolik, děti potřebují věci pořád a ne když je akce," upřesnila ještě Hedvika.

Vydala jsem se do dalšího krámečku na Petrohradě. Majitelka Jana vypadala unaveně. "Určitě bych nepřežila, kdybych žila jen z použitého textilu, musím doplňovat sortiment novým zbožím,"  řekla QAPu. "Musím nakupovat nové zboží to, které je aktuální, třeba tepláky jsou nedostatkové pořád," dodala ještě usměvavá leč utahaná podnikatelka. Podobně se vyjádřila i majitelka dalšího obchůdku na Slovanech. "Je to těžké, ale zatím se držím. Ale takové Tesco nebo jim podobní nám lámou vaz. A dodavatelé zvyšují ceny, takže náklady rostou a tržby ne," upřesnila QAPu. 

I mimo Plzeň se takovéto obchůdky drží. Ale podle slov prodavačky sekáčku ve Starém Plzenci, zuby nehty. "Přesně vám to řekne majitelka, ale to víte, jde to dolů. Nebýt dovážené drogerie a hraček, asi by to nešlo," upřesnila QAPu.

Závěrem by se dalo smutně konstatovat, že snaha nestačí. Obnošené zboží od dodavatele musíte vyprat popřípadě i vyžehlit, takže kromě pořizovací ceny jsou tu i další výdaje. Náročné je to i na čas. Představte si, že máte vyprat a vyžehlit 60 kilogramů hadříků! Navíc dodavatelé ceny dole nedrží.

Jaké jsou orientační nákupní ceny jsme pro vás také zjistili. Pokud nakupujete velké pytle, které mají obvykle kolem 20 kilogramů, je zboží od 60 - 260 korun za kilo. Pokud vybíráte po kusech, na váhu je to podobné za 260 korun za kilogram. V některých velkoobchodech vám pytel se zbožím vysypou a ukáží, co v něm je. Někde ne, musíte vzít to, co je vidět průhledným obalem. Takže se vám může snadno stát, že třetina zboží nestojí za nic. A je-li zboží zimní, je těžší a v pytli je méně kusů za stejnou cenu. Dodavatele musí vybírat prodejce velmi pečlivě a potřebuje i certifikát o tom, že textil je dezinfikován!

"Výhodou nákupu v sekáči je, že zboží vidíte vyprané a žehlené. Takže máte jistotu, že nezmění tvar a nepouští," řekla QAPu nakupující Dana s dcerkou Bárou. "Navíc v sekáčích je to obvykle značkové a žádná tržnice," usmála se ještě maminka.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT