Jaké změny pro spotřebitele přinese nový občanský zákoník?

06.10.2013 14:00

Od 1. ledna 2014 nabude účinnosti nový občanský zákoník, který v úctyhodných 3 081 paragrafech upraví podstatnou část problematiky občanského a obchodního práva. Změny přinese také v právech spotřebitelů.

Pět částí, sedmnáct hlav a sedmdesát tři dílů - největší změna občanského a obchodního práva v české historii je vskutku impozantní. Dočkáme se jí od 1. ledna 2014. S jakými změnami byste měli počítat?

Svým rozsahem nový občanský zákoník hravě překoná jakýkoliv předpis, který u nás kdy platil a nezůstane mnoho životních situací, které by nový zákoník neřešil.

Nový občanský zákoník, pro který se vžila zkratka NOZ, chce mimo jiné chránit slabší stranu, jíž je často právě spotřebitel. S novou právní úpravou souvisí nejen zavedení mnoha nových pojmů, ale také další změny, ve kterých nemusí být snadné se zorientovat.

"Nejlepší ochranou je pro každého spotřebitele především znalost jeho vlastních práv a povinností. Připravujeme proto v dTestu informační brožuru, která má spotřebitelům pomoci se v nové úpravě zorientovat. Na našich stránkách jsme také spustili souvislý seriál informačních článků, a podrobně se budeme nové úpravě věnovat i v průběhu příštího roku v časopise dTest. Konkrétní dotazy a problémy řešíme se spotřebiteli již nyní v naší poradně na lince 299 149 009," uvedl právní poradce občanského sdružení dTest, Miloš Borovička.

Nová právní úprava stojí na zásadách spravedlnosti a svobody, zároveň však počítá také s tím, že každý člověk má svůj rozum, umí jej používat a je přiměřeně opatrný. V novém, předpisu se předpokládá, že každý jedná poctivě a v dobré víře, nepoctivost jednání se bude muset prokazovat.

Podle nové úpravy bychom tedy měli každé jednání považovat spíše za platné než za neplatné, což má předcházet vyhýbání se závazkům kvůli drobným chybám, náhodám či nedorozumění.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT