Najít práci v invalidním důchodu? Často nadlidský výkon

21.08.2014 12:32

Najít práci i třeba jen v částečném invalidním důchodu je mnohdy obrovský problém. "Je přetlak a je to i o štěstí," říká muž, který už deset let pracuje jako operátor u společnosti High Security. Teď mají lidé k dispozici další šanci...

P1033953

Najít práci v dnešní době se pro řadu lidí stává nadlidský úkol. Tím spíš, když je člověk zdravotně handicapovaný nebo v invalidním důchodu. V Plzni je mimo jiné jedním ze zaměstnavatelů takto limitovaných lidí společnost Safe point, která pro ně vytváří i nová místa.

Úřad práce v Plzni na konci července evidoval celkem 3125 osob se zdravotním postižením, to dělá celkem 14 procent ze všech nezaměstnaných v Plzeňském kraji. Na jedno místo přitom připadalo zhruba 14 lidí. Jen úřad měl pro zdravotně postižené lidi k mání něco přes dvě stovky míst. Ani to ale neznamená pro lidi se zdravotním handicapem zaručenou výhru.

"Hlavně je to pro zaměstnavatele starost. Firmy vás třeba zaměstnají, za dva měsíce zjistí, že to je pro firmu přítěž a řeknou „Na shledanou“. Taková je prostě doba. Když je zdravotní postižení, tak ti lidé nemohou vykonávat veškerou práci a těch postižených, nebo částečně postižených lidí je daleko víc než volných míst. Takže tam vzniká přetlak a záleží také na štěstí, jak se k tomu člověk dostane nebo třeba momentálně nějaká firma potřebuje někoho zaměstnat. Mně bude šedesát let, a kdybych odešel od firmy, tak nemám šanci najít zaměstnání,“ říká Ivan Reis, který je v částečném invalidním důchodu a již 10 let pracuje u společnosti High Security jako operátor  Pultu centralizované ochrany.

Zaměstnávat osoby zdravotně postižené mají povinnost ze zákona firmy, které mají více jak 25 zaměstnanců. Mohou ale zvolit takzvané náhradní plnění, což znamená, že stačí, aby například odebíraly zboží či služby od firem, které mají více jak polovinu právě zdravotně handicapovaných zaměstnanců. Příkladem je i společnost Safe point, která se zabývá bezpečnostními službami, instalací kamerových systémů a také úklidovými službami. "Společnost zaměstnává více než 50 procent osob uznaných invalidními v prvém až třetím stupni. Vzhledem k oboru činnosti nenaleznete v našich řadách pracovníky tělesně handicapované, ale spíše ty, jimž byla invalidita přiznána na základě různých onemocnění jako třeba diabetes, hypertenze, omezení pohybového aparátu a podobně,“ říká ředitel společnosti Luděk Bednář.

Podle jeho slov je spolupráce s těmito zaměstnanci na výborné úrovni. "Tito pracovníci jsou ve většině případů spolehliví a loajální, což bezpochyby souvisí s jejich postavením na trhu práce. Dobře si uvědomují jak je v dnešní době složité nalézt uplatnění, a to mnohdy i mimo obor jejich dosavadního profesního života,“ říká Luděk Bednář s tím, že v řadě případů jde skutečně o dlouhodobý zaměstnanecký poměr, kdy řada lidí ve firmě působí už deset let.

Právě společnost Safe point nejen obsazuje již stávající místa novými zájemci, ale zároveň stále vytváří i nové příležitosti. "V současné době vznikla například nová pozice obchodně-technického pracovníka v Plzni, pro kterou vyhledáváme vhodného kandidáta. Jsem přesvědčený, že se jedná o místo velice zajímavé, s možností širokého uplatnění a hlavně s dlouhodobou perspektivou. Výběrové řízení stále probíhá, a tak určitě případné zájemce tímto zveme k osobnímu pohovoru do sídla naší společnosti v Částkově ulici číslo 95 na Slovanech,“ dodává ředitel společnosti Safe point.

Zájemci se mohou na firmu obrátit i přes e-mail info@protivloupani.cz.

FOTO: ilustrační

 

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT