11.12.2024 8:45
10.12.2024 13:41
V Plzni se pokračuje v opravách radnice – FOTKY
10.12.2024 10:53
Vyprodáno! Prodej stromků u Košináře skončil za pouhých 5 dní
Nákupy vánočních stromků, je ještě výběr?
Ještě nemáte doma živý vánoční stromeček? Nespěchejte, prodejci jsou velmi dobře zásobeni a prodává se až do Vánoc. QAP se vydal přímo mezi stromky zjistit, které se berou nejvíc a jak stromek co nejdéle uchovat.
K tradicím Vánoc patří i vánoční stromek. Někdo si koupí umělý, jiný si potrpí na vánoční atmosféru s vůní živého stromečku. Jak je to letos s prodejem a o jaký stromek je největší zájem se vydal zjistit QAP.
Rozdíl mezi stromkem živým a umělým je jasný snad každému. Umělý vás stojí méně peněz, neopadá vám a po svátcích ho jednoduše šoupnete zase zpět do krabice. Ale živý smrček nebo jedlička či borovička zase voní a dětem pak krásně září oči nad nazdobeným stromečkem, který provoní pokoj.
Kupují se umělé či živé a které druhy?
"Letos je určitě dost velký zájem o živé stromečky, nejvíc se asi prodává jedlička, pak borovička. O smrčky je největší zájem až těsně před Vánoci," vysvětluje prodejce Zdeněk Hašek. Největší jedličku, ta která má více než 180 cm pořídíte za 980 korun. Zdeněk Hašek je, samozřejmě, zastáncem živých stromků. "Určitě vám provoní byt a máte každý rok jiný stromek," myslí si. Pokud nechcete luxovat jehličí, určitě nekupujte smrček. "Ten rychleji opadává a taky píchá. Ten stříbrný smrček asi nejvíc. Takže to pak doporučuju jedličku," konstatuje prodejce.
Lze doma prodloužit životnost stromku?
Určitě ho nechte co nejdéle na balkoně, aby nebyl v teple. Pokud ho šoupnete k topení, opadá rychleji. "Co se týká vody ke stromku, já si myslím, že je to zbytečné. Jakmile je jednou stromek uříznutý, už vodu prostě nepije," myslí si Zdeněk Hašek. "Jinak záleží také na typu stromečku. Jednoznačně nejdéle vydrží jedlička," tvrdí prodejce.
Do módy jdou i stromky v kontejnerech. "Letos jsme je prodávali poprvé a byl velký zájem. Zbyl nám jen jeden," konstatuje Hašek. Stromek v kontejneru si leckdo koupí také proto, že si myslí, že jej lze přesadit na zahradu. "Nevím, jak velkou šanci má ten stromek po přesazení. Nejdřív je přesazen do toho kontejneru, pak ho máte dva až tři týdny v teple a pak ho přesadíte ven, to nemá moc šancí se dobře uchytit," myslí si Zdeněk Hašek. Výhodou kontejnerového stromku je jistě to, že vydrží déle než klasický, živý stromek.
Víte, že se u nás už dá takový vánoční stromek i půjčit v půjčovně? Ta vám ho doveze a pak si ho zas odveze. A vy jste bez starostí. Stromek je umístěn v květináči a po Vánocích putuje zase zpátky do přírody.