14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Ne všechny dětské chůvičky vám ratolest bezpečně ohlídají
Časopis dTest se tentokrát zaměřil na elektronické dětské chůvičky a zjistil, že ne všechny bezpečně hlídají vaše dítko. Mezi testovanými modely byly nalezeny i takové, které se přepnou či ztratí sognál a vy tak nemáte kontrolu nad miminkem.
Časopis dTest provedl test dvanácti elektronických dětských chůviček. Mezi testovanými modely nalezl i takové, u nichž hrozí náhodné přepnutí nebo ztráta signálu, a následně tedy ztráta kontroly nad dítětem. vybírejte tedy při koupi takového pomocníka pečlivě!
Elektronické chůvičky jsou trendem posledních let a jejich obliba rodičů stále roste. Chůvičky pomáhají ohlídat ratolest v době, kdy si rodič odběhne na zahradu či miminko je v odlehlejší části domu či bytu. Některé modely, jako H + H MBF 1213 nebo Vivanco Babyfon BM440 Eco Plus totiž při náhodném přepnutí kanálu či při ztrátě signálu na daný problém neupozorní. "Klid rodičů pak může být vystřídán nepříjemným překvapením po vstupu do dětského pokoje," komentuje šéfredaktorka časopisu dTest Ida Rozová.
Dalším rizikem těchto přístrojů, které se v testu projevilo, je možnost vzájemné interference. Náchylnější k tomu jsou modely pracující na systému přenosu na velmi krátkých vlnách (FM), kde hned tři přístroje prokázaly velmi vysokou náchylnost. Naopak minimální riziko rušení hrozí u chůviček s technologií DECT, což je digitální přenos na frekvenci 1900 MHz. Jediné dva přístroje vybavené touto technologií, tedy Philips SCD 525/00 a dvoucestná chůvička Chicco, vykázaly vůbec nejnižší odolnost vůči rušení ze všech testovaných přístrojů.
Obávaným strašákem mnohých rodičů je elektrosmog. Dle názoru některých kritiků dětských chůviček by neměly být v okolí dětí vyzařovány rádiové vlny, a tudíž by se neměly chůvičky využívat. V reakci na podobná varování začali někteří výrobci hovořit o odstínění svých výrobků a využití tzv. eko režimu. Ida Rozová ale podobné obavy vyvrací: "Ani nejsilnější z testovaných přístrojů nepřekročil hranici šesti procent maximálního povoleného výkonu, a většina z nich dosahovala hranice mnohem nižší. V době, kdy leckterá domácnost disponuje silnou bezdrátovou počítačovou sítí, je tento problém nesmyslně zveličován."