Nepodceňujte prevenci u psů a koček - seniorů

09.11.2011 13:58

O sebe člověk obvykle pečuje i v seniorském věku, ale pečujete také o svého čtyřnohého miláčka? Psi i kočičky v seniorském věku potřebují také péči. Co je důležité nepodcenit a co hrozí takovému seniorovi jsme se vydali zeptat do veterinární ordinace RPVET veterinárního lékaře Radka Protivy.

ošetřovaný jorkšírek
čekárna veterinární ordinace RPVET ošetřovaný jorkšírek ošetřovaný jorkšírek pejsek klidně čeká na vyšetření měření teploty IMG_6394IMG_6395

Když se do seniorského věku dostane člověk, je v péči lékařů a to i preventivně, velmi často. Staráte se také ale o svého čtyřnohého miláčka – seniora? QAP se vydal zjistit za veterinářem Radkem Protivou z veterinární kliniky RPVET Plzeň, jak je to s prevencí seniorů tzv. seniorským screeningem u nás a zda je běžný nebo se teprve lidé učí prevenci u čtyřnohých přátel.
Se zvířaty je to stejné jako u lidí. Je nutné pravidelně kontrolovat jejich zdravotní stav a to zejména u starších psů i koček.
Jak často by měl pes nebo kočka – senior navštěvovat veterináře?
"Ideální je to jednou za půl roku, udělat kompletní vyšetření. Takovou preventivní prohlídku jako u lidí. Lidé jsou dosud zvyklí chodit se zvířetem jednou ročně jen na očkování a prevenci často zanedbávají, přijdou až tehdy, když je nějaký problém. Pak je to samozřejmě složitější a často pro majitele i dražší péče. Mnohdy už s tím problémem nejde ani nic dělat."
Kdy se pejsek nebo kočka stávají seniorem?
"U koček je to po osmém roce života, u velkých psů je to po šesti letech a u menších, tak do těch patnácti kilogramů je senior od osmi let."
Co je základem pravidelné prohlídky?
"Určitě klinické vyšetření tzn jak ten pes stárne, kolik váží apod. K tomu doporučujeme na naší klinice jednou za půl roku rozbor krve, alespoň základní biochenický a hematologický profil. Pak také je vhodné udělat jednou za rok rentgen hrudníku, kde zjistíme, jestli tam není nějaká abnormalita třeba na srdíčku nebo plicích. U koček doporučujeme dvakrát ročně vyšetření moči navíc, protože z krve a moči se dá u kočiček zjistit velký počet onemocnění například časné stádium selhání ledvin."
Trpí psi u nás obezitou nebo jinými civilizačními chorobami?
"Právě ta váha je součástí prevence. Pokud je pes obézní, pak to samozřejmě souvisí s pohybovým aparátem, kde dochází k poruchám hybnosti, nebo přichází diabetes stejně, jako u lidí. U koček může být váha také velkým problémam, protože opět tady nastupuje artróza. U koček se ale často nediagnostikuje, protože se velmi špatně rozpoznává. Ale jen to, že kočka je smutná a nehraje si může být znakem artrózy. Jí stačí ke smutku třeba jen to, že někam nevyskočí. Ale tady stačí jen změna stravy, přidat vhodné doplňky a bolest zmizí."
Trpí i psi artrózou?
"Samozřejmě, nejen v souvislosti s nadváhou. Obvykle jí trpí větší plemena. Ale zase se dá stav změnit stravou, vhodnou dietou. My zvládneme ušít na míru dietu a přímo u nás zakoupíte i vhodné krmivo. Není dobré kupovat jakékoli prostředky na klouby z internetu nebo reklamy v televizi, tam je vždy nutná konzultace s lékařem."
Co péče o zuby seniorů?
"Opět jednou za půl roku by měla přijít prohlídka, kde se kontrolují nejen zuby, ale i stav dutiny ústní. Pak se řeší například odstranění zubního kamene nebo jiné problémy se zoubky. Mezi lidmi ale i některými veterináři se dělá odstranění kamene bez narkózy, na to ale pozor. Je to jeden z nejbolestivějších zákroků, proto by se měl dělat v plné narkóze. Navíc je to pro zvíře dost stresující a také se bez narkózy nedá odstranění zvládnout pořádně. Prevencí je ale čištění zubů. Trénovat se dá od štěněte. Přidat se dají například speciální přípravky jako mořské řasy, které snižují PH v ústech, ty doporučuji, dají se volně koupit i u nás na klinice. Potom jsou k dostání různé kousací tyčinky. Nikdy to ale nenahradí čištění zubů. Samozřejmě se dá hodně zvládnout speciální stravou, opět."
Zubní kámen ale není jediné riziko…?
"Je prokázané, že v bytě, kde je pes nebo kočka se zubním kamenem, se zvyšuje riziko alergií a onemocnění dýchacích cest dětí."
Co kontrolovat dál, máme krev, pohybový aparát, zuby a ústní dutinu…
"Pak samozřejmě trpí starší pejsci na onemocnění srdce a různá nádorová bujení. Více disponovaná jsou malá plemena. A právě včasné vyšetření umožní ještě s tím něco dělat a prodloužit tak i život. Pejsci mají mnohonásobně vyšší pravděpodobnost i výskyt nádorů nejčastěji pohlavního aparátu, například u fen nádor mléčných žláz. Tomu se ale dá předejít kastrací v době ukončení chovnosti, což je kolem šestého roku. Také u psů samců nastávají problémy s prostatou, stejně jako u lidí v senoiorském věku, a kastrace je vhodnou terapií."
Veterinární ordinace také pro své klienty a jejich páníčky připravila věrnostní program. Když jste stálým klientem, který se o svého pejska řádně stará, máte tady slevu 5 – 15% na veškerou prevenci. Více informací o nostop službě,která funguje v ordinaci, i info k věrnostnímu programu najdete na stránkách ordinace.
Další příjemnou službou je prodej krmiva a stím související nový e-shop s chovatelskými potřebami a krmivy. Ten najdete zde.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT