12.12.2024 13:38
12.12.2024 12:11
V objektu v ulici Pod Všemi svatými v Plzni na Roudné vznikne evakuační středisko
12.12.2024 11:12
Čtrnáctiletí chlapci utekli při vycházce. Pátrá po nich policie
Policisté nabízejí i krátkodobou ochranu
44letému veterináři v Plzni vyhrožoval usmrcením jeden z klientů, pokud jeho pes zemře. Policisté v tomto případě přistoupili ke "krátkodobé ochraně".
Policisté v Plzni využili v případu, kdy 44letému veterináři vyhrožoval jeden z klientů takzvanou "krátkodobou ochranu". Nevíte oč jde? Čtěte dál!
"Co vlastně krátkodobá ochrana znamená můžeme přiblížit na případu, který řešili policisté Městského ředitelství policie Plzeň - město začátkem února letošního roku," uvedla mluvčí policie Irena Lavičková.
Na policisty se tehdy obrátil 44letý muž pracující jako veterinář s tím, že mu jeden z jeho zákazníků v odpoledních hodinách telefonoval a vyhrožoval mu fyzickým napadením v případě, že jeho pes zemře a k tomu ho ještě častoval nadávkami. "O dva dny později se telefonát ve stejnou hodinu opakoval a vyhrožovatel ve svém telefonátu ještě intenzivněji přistoupil k nadávkám a výhrůžkám na veterinářovu osobu, včetně hrozby usmrcením, a připojil také výhrůžky na jeho rodinu, nemovitost a automobil," popsala Lavičková a pokračovala: "Požadoval také vysoké finanční prostředky za údajnou léčbu jeho psa na jiné klinice a další odškodnění."
Těmito výhrůžkami usmrcením, těžkou újmou na zdraví a vydírání vznikla důvodná obava o život a zdraví veterináře. Veterinář však zareagoval velmi správně a ihned kontaktoval Policii ČR. "I když tento muž nakonec nabídky policistů na specializované policejní opatření krátkodobé ochrany nevyužil, bylo jeho jednání a včasné oznámení na Policii ČR velmi správné. Policisté díky jeho oznámení rychle zareagovali a pachatel tohoto trestného činu byl den po druhém telefonátu zadržen a bylo mu předáno usnesení o zahájení trestního stíhání pro pokračující přečin nebezpečné vyhrožování a přečin vydírání," sdělila Lavičková a dodala, že na tomto případu je vidět, kam až mohou zajít mezilidské vztahy a neshody. "Pachatelé si velmi často neuvědomují závažnost a trestnost svého jednání a ani sami poškození mnohdy nedoceňují vážnost situace."
Krátkodobá ochrana je možností policie ČR poskytnout ochranu osobě, které hrozí újma na zdraví, životu nebo jiné vážné nebezpečí a zahrnuje jak ochranu fyzickou, tak i možnost změny pobytu osoby či použití zabezpečovací techniky nebo poradensko preventivní činnost. "V takových případech by se postižená osoba měla okamžitě obrátit buď na tísňovou linku Policie ČR nebo přímo na obvodní oddělení. Na krátkodobou ochranu nevzniká nárok automaticky, policisté celou situaci vyhodnotí a poté rozhodnou o možném opatření, zda je poskytnutí krátkodobé ochrany na místě," vysvětlila Lavičková.