Policisté opět varují chataře a chalupáře před zloději, nic se nesmí podcenit!

19.10.2013 8:15

Policisté z Klatov tento týden prováděli kontrolu chatových oblastí a opět se nestačili divit. Někteří lidé zloděje do svých rekreačních objektů vyloženě "zvou". Jak to napravit?

O tom, že zlodějům začínají na podzim žně hlavně v opuštěných rekreačních oblastech, už byly popsány stohy papíru. Ovšem chataři a chalupáři jsou zřejmě nepoučitelní. Policisté z Klatov tento týden prováděli kontrolu chatových oblastí a opět se v celé řadě případů nestačili divit.

,,Na teritoriu Klatovska je mnoho rekreačních chalup a chat, které jsou využívány ve větší intenzitě od jara do podzimu. Některé se nacházejí o samotě nebo v obcích, kde trvale žijí převážně starší občané. Tento stereotyp, kdy většina z nás ve všední dny pracuje ve městě a na víkend odjíždí na chaty nebo chalupy, vyhovuje zlodějům. Chaty či chalupy od nedělního večera jsou opuštěné a od té doby až do víkendu mají zloději volné pole působnosti," říká policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Nejčastějším způsobem vniknutí do objektu je vypáčení a rozbití skla v okně nebo ve dveřích,vypáčení dveří nebo rozlomení zámku. Při vyšetřování se často ukáže, že sami majitelé nechávají v dosahu různé druhy páčidel, nářadí nebo žebříky. Pachatelé si pak odnášejí hlavně věci, které se dají dobře zpeněžit jako třeba pily, vrtačky, brusky, zahradní nářadí - sekačky, starožitnosti, elektrospotřebiče, přikrývky, ale i potraviny nebo alkohol.

Rady pro majitele rekreačních objektů:

,,Majitelům rekreačních chat a chalup doporučujeme správně se pojistit nejen proti krádeži, ale i proti požáru. V minulosti mnoho vlastníků rekreačních objektů uzavřelo pojistné smlouvy za podmínek, které dnes již neodpovídají cenové a hodnotové realitě," dodává Dana Ladmanová.
Věnujte pozornost :
- mechanickým zábranným prostředkům
- uzamykatelné okenice, bezpečnostní zámkový systém, mříže
- využít elektronickou ochranu a případné napojení objektu na mobilní telefon
- cenné věci neponechávejte v objektech
- udržujte dobré vztahy se sousedy, mohou si všimnout pohybu neznámých osob a vozidel
- rekreační objekt kontrolujte i v zimě nebo požádejte jinou osobu, která bydlí v blízkosti
- pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí (obrazů, starožitností)
- evidujte si název věci, výrobní číslo, pořizovací cenu, rok pořízení - sekačka, vrtačka, bruska, pila, jízdní kolo, motocykl

Jak postupovat, pokud už vás zloděj přece jen navštíví, se dočtete zde.

FOTO:Ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT