Pozor na riziko rozhodčí doložky ve smlouvě na úvěr

11.07.2011 7:11

Západočeské sdružení obrany spotřebitelů varuje před podpisem úvěrové smlouvy s rozhodčí doložkou. Příklad uvádí na kreditní kartě společnosti Tesco. Co je rozhodčí doložka a čím vám škodí?

bankovní karty

Mnozí z vás využívají kreditní kartu, kterou nabízí například velké markety. Třeba společnost Tesco. Četli jste ale pořádně smlouvu, kde je uvedena rozhodčí doložka? Ta se vám totiž může stát osudnou. Proč? To zjistil QAP u Západočeské sdružení obrany spotřebitelů (ZSOS).

V těchto dnech dává svým klientům Tesco poměrně lákavou nabídku. Slevu v řádu tisíců korun ročně. Za málo, za používání kreditní karty Tesco nejen v síti vlastních marketů, ale i kdekoli jinde, kde lze platit kartami. Kdo by odolal?

První riziko karty

Předně jste přesvědčeni, že vaším kartovým partnerem je Tesco, na kartě je přece jeho logo a název, karta je nabízena v jeho prostorách. Ale na druhé straně karty se dozvíte, že vaším partnerem bude Home Credit.

Druhé riziko - rozhodčí doložka

Co je to rozhodčí doložka? – jde o stať ve smlouvě, která říká, že spory mezi oběma stranami nebude rozhodovat okresní soud (popřípadě při odvolání krajský soud) – tedy stát, ale že spor bude rozhodovat rozhodce – soukromá osoba. A právě v osobě rozhodce je kámen úrazu.

Nejde ani tak o to, že rozhodce nemusí mít právní vzdělání. "Problém je především v nezávislosti rozhodce. Pokud podnikatelský subjekt si sjedná konkrétního rozhodce pro všechny své spory, pak mu tím ´přihrává kšefty´ a – jak praví jedno české přísloví, koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Nechá se předpokládat, že takový rozhodce nemusí být nestranný," uvedl Roman Janda ze ZSOS. A bonus nakonec, proti rozsudku rozhodce se nelze odvolat.

Jak se zachovat?

Především nemusíte smlouvu vůbec podepisovat. Pokud už ji podepíšete, čtěte pečlivě celou, i když je třeba dlouhá na několik stran.

"Spotřebitel se může vůči podnikateli i po uzavření smlouvy domáhat neplatnosti rozhodčí doložky z důvodu, že rozhodčí doložka zhoršuje zákonné postavení spotřebitele. Pokud by i přesto byl vystaven rozhodčí nález, bylo by možné jej úspěšně napadnout u soudu," vysvětluje Janda.

Západočeské sdružení obrany spotřebitelů je nevládní nezisková organizace, jejímž cílem je chránit práva a jiné oprávněné zájmy spotřebitelů a to zejména tam, kde síly jednotlivce nestačí.
Sdružení nabízí spotřebitelům svoji poradnu v pondělí a ve čtvrtek od 15 do 17 hodin, to osobně, na telefonu 607 113 825 nebo na mailové adrese poradna@spotrebitele.org

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT