Spálit se lze i při výběru opalovacích přípravků

17.06.2011 10:02

Pravidelný test opalovacích přípravků časopisu dTest opět ukázal na nekvalitní až nebezpečné výrobky. Neuspěly některé produkty z parfumérií a riziko se může skrývat i tam, kde byste jej možná nečekali – na pultech lékáren.

I před letošním létem se časopis dTest věnoval testům některých opalovacích přípravků. A světe, div se, opět byly nalezeny chyby. Každý druhý přípravek pro dospělé byl hodnocen nedostatečně.

Letošní test se zaměřil na opalovací přípravky střední ochrany pro dospělé. Každý druhý testovaný přípravek získal hodnocení nedostatečně v některé z provedených zkoušek. Zpravidla se jednalo o zkoušky voděodolnosti, ale objevily se i případy, kdy přípravek neposkytoval deklarovanou UVB či UVA ochranu.

Zásadní nedostatky byly odhaleny hned u tří výrobků, a to: Clarins Sun Care Cream, SPF 20, Eco Cosmetics, ochranný sluneční krém SPF 15 a Vichy osvěžující gelové mléko na tělo SPF 20. "U prvních dvou ze zmíněných přípravků jsme odhalili nesprávný poměr UVA a UVB ochrany, v případě mléka Vichy pak nedostatečnou UVB ochranu. Proto si nemohly z testu odnést jinou známku než nedostatečně," uvádí redaktor časopisu dTest Václav Beneš.

Dalších šest produktů, které dosáhly nízkého hodnocení v testu, tvořily přípravky nedostatečně odolné vůči vodě. "Jedná se o menší provinění, ale přesto zásadní, neboť voděodolnost je u všech přípravků deklarovaná," vysvětluje Beneš. Roli přitom nehrálo, zda se jedná o přípravky relativně levné (Lidl Cien Sun, opalovací voděodolné mléko OF 20) či více než dvacetinásobně drahé (Lancaster, Sun Sport SPF 20), ani zda deklarují extrémní odolnost vůči slané vodě (Daylong, Ultra 25 lipozomální locio). Takové opalovací prostředky značně ztrácejí ve vodě účinnost a jsou proto pro koupání nevhodné.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT