14.12.2024 12:23
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
Za vypalování trávy vám hrozí pokuta za tisíce
Začíná se oteplovat a spousta lidí se chystá na zvelebovací práce na své zahradě. Vypalování trávy a spalování odpadu je však nejen trestné, ale také životu nebezpečné...
Hasiči varují všechny zahrádkáře, kutily a všechny ostatní, kteří se pouští do úklidu své zahrady, aby nezapomínali zůstat obezřetní a vypalování trávy na svém pozemku si dobře rozmysleli. Zákon totiž vypalování porostu zakazuje a neukázněným zahrádkářům může být uložena pěkně tučná pokuta.
Spalování odpadů může být ale taky pěkně nebezpečné. I když se to nezdá, při plošném pálení porostů může dojít až k té největší tragédii. Za vše mluví statistiky: „Požáry přírodních porostů způsobené zakládáním ohňů a vypalováním si od roku 2000 vyžádaly 22 obětí a zraněno bylo 350 osob. Jen v loňském roce 2012 zemřelo při těchto požárech 6 lidí, což je nejvíc od roku 2000. Způsobené škody se vyšplhaly na 194 milionů korun,“ uvádí Nicole Zaoralová z generálního ředitelství HZS ČR.
Vysoké riziko představuje zakládání ohně za větrného počasí, kdy se oheň může velice rychle a nekontrolovatelně rozšířit. „Tragické následky mívá nejen plošné vypalování porostů, ale také spalování porostů shrabaných či různých odpadů. Při silném větru dochází velice snadno k rozšíření ohně mimo ohniště. Hrozí nebezpečí přenesení požáru na jiný objekt nebo plochu se suchou vegetací,“ upřesňuje Zaoralová.
U pálení biologického odpadu musí být vždy dospělá osoba starší 18 let, lidé mladší 15 let odpad nemohou samostatně spalovat, varují hasiči.
Vypalování porostů zákon označuje jako přestupek. V těch nejzávažnějších případech může být uložena pokuta až do výše 500 tisíc kourun.