14.07.2025 17:37
14.07.2025 13:08
Barevné kroje, tanec i tradice. Klatovy žily folklorem – FOTKY
14.07.2025 8:46
Plzeň zaplavily Corvetty. Podívejte se na FOTKY z mezinárodního srazu
Co je pro nás 7 000 korun, V Peru můžete nějakému dítěti za tu cenu změnit život
Adoptovat si dítě ze zemí Latinské Ameriky je možné i přímo v Plzni. Nemusíte se tak bát o své peníze, jdou přímo k potřebným. QAP se vydal zjistit vše o adopci na dálku, kterou umožňuje Diecézní charita Plzeň.
O adopci na dálku jistě slyšel už každý. Ne vždy ale máte možnost zajistit ji přímo z vašeho města. Věděli jste, že i v Plzni se Diecézní charita zabývá právě tímto typem pomoci? QAP se vydal zjistit víc.
Projekt v Plzni začal v roce 2003, začalo se v Bolívii. Pak se přidala Paraguay a v roce 2010 i Peru. "Paradoxně největší zájem o projekt Adopce na dálku byl v roce 2003 a 2004, tedy na začátku," konstatovala Růžena Suchá z Diecéze Plzeň. "Teď už ten zájem není takový. Tehdy bylo lidí desítky. Teď už bývá problém sehnat rodiče. Ale kupodivu u nás ani není znát dopad hospodářské krize."
Nejedná se tedy o skutečnou adopci, ale o adresnou finanční pomoc vybranému dítěti. "Takto vložené peníze se stávají pro dítě trvalým vkladem do života každého," vysvětluje Růžena Suchá. "V zemích, kde my bereme děti do projektu, je právě chudoba tou největší překážkou v dosažení vzdělání. A to i tehdy, je-li vzdělání bezplatné. Rodiče dětí vzhledem k ekonomické situaci rodiny často upřednostňují jiné, z jejich pohledu důležitější, věci než je právě vzdělání. Děti velmi často musí svou prací pomáhat rodině k získání těch nejzákladnějších potřeb," konstatuje smutně.
Kolik je příspěvek na dítě?
Příspěvek roční je 7 000 korun. Pro většinu lidí to sice není zanedbatelná částka, ale protože se dá hradit i měsíčně ve splátkách, není takováto pomoc náročná. Jde o necelých 600 korun měsíčně. Je toto tak těžké si odříci?
Jak postupovat při adopci?
Jednoduše si přes net kontaktujete charitu v sekci Adopce na dálku a asistentka vám vybere odpovídající dítko. Při výběru přes internet si nemůžete vybrat konkrétní dítě. Při osobní návštěvě Charity v Cukrovarské ulici v Plzni ano.
Jaké děti jsou v adopci?
Děti do projektu nabírá přímo na místě spolupracovník projektu. "Máme v každé té zemi koordinátora, který s námi spolupracuje, zná místo i tamější poměry. A právě koordinátor děti do projektu bere," vysvětluje Suchá a pokračuje:"Máme holčičky a kluky tak na půl. Věk je od základní školy do těch 16 let."
Chudší se zdají být děti v Bolívii. "Tam jsou rozseté v džungli a hledají se hůř. To v Paraguayi máme centrálu přímo v hlavním městě a to je jednodušší, to hledání dětí," podotkla Suchá.
Na co se příspěvek využije?
Peníze jdou vždy na věci spojené se studiem. "Jsou to školní potřeby, hodně oblečení pak také někdy, když je třeba, medicínské výlohy. Když dítě není z místa školy, hradí se z příspěvku internát," vypočítává asistentka adopce. Pro nás možná malá částka peněz, příspěvek 7 000 korun, pro děti z těchto zemí velká životní šance. Co si koupíte v Česku za 7 000? A co se dá změnit v jednom životě dítěte za stejné peníze?
Dostanete zprávy od adoptovaného dítka?
Ano, dostáváte dopisy a to dvakrát do roka. Dopisy jsou ve Španělštině. Diecéze vám zdarma dopis přeloží a zrovna tak váš dopis pro dítko přeloží do Španělštiny. Pokud budete mít kuráž a čas, můžete se i vydat za dítětem na návštěvu. Sem do Česka ale děti nejezdí. Podle šéfa plzeňského projektu Adpce na dálku Pabla Chacón Gila to pro dítě není přínosem. "Chceme, aby dítě dostalo vzdělání ve své zemi a tam také pak zůstalo a něco té své zemi dalo. Pokud přijede sem do Evropy, ze zkušenosti víme, že tady zůstává. Děti jdou hodně například do Španělska," vysvětluje Pablo. "A to pak náš projekt v podstatě byl zbytečný. Dítě má zůstat ve své zemi," myslí si šéf adopce v Plzni.
Pokud adoptujete dítko a mimo studií mu chcete třeba poslat dárek, i to je možné. "Chcete třeba poslat kolo. My zjistíme, kolik v dané zemi stojí kolo a vy pošlete peníze. Koordinátor tam kolo koupí a předá. Není to tak, že bychom koupili tady v Česku kolo a poslali ho tam k dítěti," vysvětluje Růžena Suchá.
Zajímá vás o adopci víc? Chtěli byste pomoci nějakému dítěti z Bolívie, Peru či Paraguaye? Koukněte na stránky Diecézní charity Plzeň a tam najdete i kontakty.
Připravujeme pro vás příběhy těch, kteří už své adoptované dítko mají nebo měli.