17.05.2025 8:50 17.05.2025 10:37
16.05.2025 12:17 16.05.2025 17:49
Při střetu dodávky a auta na Tachovsku se zranili tři lidé - FOTKY
16.05.2025 10:00 16.05.2025 14:40
Pohřešovaný starosta z Domažlicka byl nalezen bez známek života
Dar za desítky milionů. Plzeňská galerie získala výjimečnou sbírku
Západočeská galerie v Plzni obdržela mimořádný dar. Jedná se o 102 děl výtvarníka evropského formátu Zbyňka Sekala. Kolekce v hodnotě několika desítek milionů korun pochází z umělcovy pozůstalosti.
Sbírky Západočeské galerie v Plzni se rozrostly o jedinečný soubor děl jednoho z nejvýznamnějších českých umělců druhé poloviny dvacátého století – Zbyňka Sekala (1923–1998).
Jedinečnou kolekci čítající 102 děl v hodnotě několika desítek milionů korun odkázala Západočeské galerii v Plzni vdova po Zbyňku Sekalovi, Marie Christine Sekal.
„Nesmírně si vážíme odkazu uměleckých děl Zbyňka Sekala, která rozšířila fond Západočeské galerie. S plnou vážností říkám, že se budeme snažit naplnit přání Marie Christine Sekal a že galerie bude díla nejen pečlivě spravovat, ale dá jim i patřičnou vážnost a důležitost, aby mohla žít i nadále před veřejným publikem, aby odkaz, který po sobě zanechal sám autor, mohly spatřit generace, které přijdou po nás,“ pronesl hejtman Plzeňského kraje Kamal Farhan.
Tvorba Zbyňka Sekala patří k nejvýraznějším projevům českého i evropského výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Západočeská galerie v Plzni získala díky daru Christine Sekal reprezentativní kolekci jeho děl – soch, reliéfů i charakteristických „schránek“, které jsou hluboce existenciálními a osobně laděnými výpověďmi o lidské osamělosti, vnitřním boji a hledání smyslu.
Význam sbírky dokládá i mezinárodní zájem, část z ní byla obratem zapůjčena na prestižní výstavu v Hannoveru uspořádanou u příležitosti 100. výročí umělcova narození.
Dílo Zbyňka Sekala představila Západočeská galerie veřejnosti poprvé v roce 2014 v rámci výstavy Pozdrav daleké země, pozdrav daleké zemi, v níž její autorka Marie Klimešová prezentovala umělcovu tvorbu vzniklou pod vlivem jeho opakovaných pobytů v Japonsku. Právě od této výstavy byla Marie Christine Sekal se Západočeskou galerií v kontaktu.
„Marie Christine Sekal byla mimořádná žena, která si velmi přála, aby dílo jejího manžela bylo umístěno tam, kde k němu mají osobní vztah a kde by nadále šířili jeho odkaz,“ uvedl ředitel galerie Roman Musil. „Tomuto jejímu přání, které je pro nás velkým závazkem, se budeme snažit po všech stránkách vyhovět.”
Západočeská galerie v Plzni zařadila do výstavního plánu na rok 2026 samostatnou výstavu věnovanou tomuto mimořádnému souboru. Výstavu, která se otevře na podzim příštího roku, připraví Marie Klimešová, přední znalkyně Sekalova díla.
Zbyněk Sekal (1923–1998)
Český sochař, malíř a překladatel se narodil 12. 6. 1923 v Praze, zemřel 24. 2. 1998 ve Vídni.
Jeho životní příběh a umělecká dráha byly hluboce poznamenány zážitky z druhé světové války. V roce 1941 byl jako mladý muž zatčen gestapem za odbojovou činnost a vězněn v koncentračním táboře Mauthausen. Tato zkušenost zanechala v jeho tvorbě i myšlení trvalý otisk – ústředními tématy se pro něj staly samota, smrt, trauma a hluboká existenciální reflexe lidské existence.
Po válce Sekal studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u Františka Tichého a Emila Filly malířství, od padesátých let se zabýval sochařstvím. Od šedesátých až do devadesátých let se staly jednou ze stálic Sekalovy tvorby skládané obrazy, komponované ze dřeva a různých kovů, vesměs odpadových materiálů, které sbíral a vkládal do svých prací.
V roce 1970 odešel do exilu a až do své smrti žil a tvořil ve Vídni.
Vedle výtvarného umění se věnoval také literatuře – psal deníky, eseje a filosofické úvahy, které byly po jeho smrti vydány a odhalily další roviny jeho hlubokého vnitřního světa. Významnou roli v jeho životě hrála také překladatelská činnost – do češtiny přeložil mimo jiné díla Franze Kafky či Paula Celana.
V roce 1955 si Zbyněk Sekal zahrál po boku např. Vlastimila Brodského a Jiřího Sováka v krátkometrážní komedii studia FAMU Blázni mezi námi.
Foto Západočeská galerie v Plzni