Děti z oblasti postižené tsunami přijely do Plzně

27.03.2012 23:22

Na ozdravný pobyt do České republiky dorazily děti z Japonska, z měst Ófunato a Rikuzen-Takata, která byla zhruba před rokem smetena vlnou tsunami a zničena. Děti přijala na radnici náměstkně primátora. Líbil se jim Panasonic a Pražský hrad.

Návštěva dětí z Japonska
Návštěva dětí z Japonska (14)Návštěva dětí z JaponskaNávštěva dětí z Japonska (1)Návštěva dětí z Japonska (2)Návštěva dětí z Japonska (3)Návštěva dětí z Japonska (4)Návštěva dětí z Japonska (5)Návštěva dětí z Japonska (6)Návštěva dětí z Japonska (7)Návštěva dětí z Japonska (8)Návštěva dětí z Japonska (9)Návštěva dětí z Japonska (10)Návštěva dětí z Japonska (11)Návštěva dětí z Japonska (12)Návštěva dětí z Japonska (13)

V Japonsku si 11. března připomněli ničivou vlnu tsunami, která postihla kromě jaderné elektrárny asi 500 km pobřeží. A právě z nejvíce postižené oblasti přijely do Plzně děti, které jsou v ČR  na ozdravném pobytu. Na radnici je v úterý 27. března přijala náměstkyně primátora Eva Herinková. QAP byl u toho.

Mezi nejhůře postižená patřila i města Rikuzen-Takata a Ófunato v prefektuře Iwate. A právě z těchto měst pochází 26 dětí, které na pozvání Česko-japonské společnosti přijely 21. března do ČR na relaxační pobyt. "Děti ještě během úterka zvládnou návštěvu umělecké školy Zámeček, která díky spolupráci japonského Takasaki a Plzně má úzký vztah k Japonsku. Dopoledne si prohlédly farmu Moulisových v Milíně u Plzně. Tady si vyzkoušely jízdu na koni nebo si prohlédly zvířata," upřesnil úterní návštěvu západočeské metropole Robin Šóen Heřman z Česko-japonské společnosti, která dětem ozdravný pobyt umožnila. "Po návštěvě farmy navštívily děti továrnu Panasonic, která jako první z japonských továren otevřela tady v Česku svou pobočku," dodal. Před Plzní si děti prohlédly Prahu, seznámily se se staropražskými postavami jako Kat Mydlář nebo Vodník z Čertovky. "Dětem bylo umožněno také navštívit zkoušku baletu v Národním divadle, pak ještě v ZOO Praha pokřtila jedna holčička žirafku Saju," pokračoval. Děti si v Praze užily také sportu, protože strávily den s olympioniky Romanem Šebrlem a Věrou Čáslavskou. "Měly také možnost si poměřit síly se svými vrstevníky," pochvaloval si Robin Heřman.

"Zítra mají před sebou děti fakultativní program, čeká je například nakupování dárků. Večer pak odlétají přes Koreu do Japonska. Tam je ale ještě čeká strastiplná cesta do města. Infrastruktura ještě není zcela obnovena takže je čeká jízda autobusem celou noc. Celá cesta z Prahy až domů jim trvá zhruba 48 hodin," popsal zbytek programu v Plzni Heřman.

Na radnici přijala děti z Japonska náměstkyně primátora Eva Herinková. Děti náměstkyni předaly zdravici a promluvil také jejich učitel. Všechny děti byly přitom slušné, potichu, klaněly se při jakémkoli oslovení a vůbec se chovaly tak, jak to u českých dětí neznáme.

Jak se líbí ČR?

"Česká republika je úžasná. Ze všeho nejvíc mě uchvátila historie Pražského hradu, ta byla cítit na každém kroku," sdělil svůj dojem QAPu jeden z dětí student Sato Tsubasa. "Cítil jsem se dnes velmi pyšný při návštěvě Panasonicu. Pyšný na to, že japonská firma je nevětší poducentem televizorů v Evropě. Celkově atmosféra v továrně na mě hodně zapůsobila," pokračuje usměvavý chlapec.

Kdo mohl z Japonska jet?

"Jako první nás čekalo setkání s představiteli Česko-japonské společnostsi, kteří nám celý projekt představili. Pak jsme se snažili dát příležitost především těm dětem, které o to stojí, které se chtějí touto formou podívat ven," vysvětluje zástupkyně výboru pro výchovu a vzdělávání  ze školy v Rikuzen-Takata Mira Kikumi. "V každém ze zúčastněných měst byl jiný způsob výběru. Ve městě Ófunato delegovala každá škola jednoho zástupce. U nás ve městě jsme z přihlášených dětí vybírali dle našich kritérií."

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT