Elektrotechnická fakulta bude udělovat cenu Františka Křižíka

20.01.2011 8:11

U příležitosti 50 let od založení Fakulty elektrotechnické a 70. výročí úmrtí Františka Křižíka představila FEL Západočeské univerzity v Plzni novinku - Cenu Františka Křižíka!

DSC_5683a
DSC_5678aDSC_5683aDSC_5695a

Fakulty elektrotechnická Západočeké univerzity v Plzni představila ve středu 19. ledna novinku - cenu Františka Křižíka, kterou bude udělovat nejvýše jednou ročně za celoživotní přínos v oboru elektrotechnika.

Na slavnostním zasedání vědecké rady FEL ZČU měla veřejnost i akademická obec ve středu první možnost seznámit se s cenou Františka Křižíka Fakulty elektrotechnické v Plzni. Ta bude fakultou udělována maximálně jednou do roka. K představení a vyhlášení podmínek jejího udělení došlo u příležitosti 50 let od založení Fakulty elektrotechnické a 70. výročí úmrtí Františka Křižíka.

"V dnešní době lze najít nejrůznější ocenění, která získávají ti nejlepší ve svém oboru. Je to forma poděkování a zároveň i ohlédnutí za jejich záslužnou a výjimečnou činností. Fakulta elektrotechnická se snaží zdůraznit význam vědy a techniky v současné společnosti. Elektrotechnika je jednou z královských disciplín fyziky, a proto jsme se rozhodli udělovat cenu za celoživotní nebo mimořádný přínos právě v tomto oboru," řekl děkan Fakulty elektrotechnické Jiří Hammerbauer.

Pojmenování ceny po Františku Křižíkovi není náhodné. Jedná se o rodáka z plzeňského kraje a významného českého elektrotechnika a vynálezce. Svého snad největšího úspěchu dosáhl v roce 1880, kdy vznikl jeden z jeho nejslavnějších vynálezů – nový druh obloukové lampy se samočinnou regulací vzdáleností uhlíků. Tu navrhl pro Piettovu továrnu v Plzni. "Konkurentem Křižíkovy obloukové lampy byla žárovka od T. A. Edisona. Souboj s ní trval celých dvacet let. Po tu dobu svítily Křižíkovy lampy – zvané Plzeňka – na všech světadílech," dodal Jiří Hammerbauer.

Na slavnostní vědeckou radu přijali pozvání významní hosté, mezi nimi plzeňský biskup Mons. František Radkovský, krajský ředitel Policie ČR plk. Mgr. Jaromír Kníže, náměstek hejtmana plzeňského kraje Jiří Struček, ředitel Krajského úřadu Plzeňského kraje Mgr. Jiří Leščinský, generální ředitel Škoda Holding, a.s. Josef Bernard, ředitel ZF Engineering Plzeň Dr. Ing. Robert Ingenbleek, doc. Ing. Jaroslav Machan za Škoda Auto a.s., ředitel Škoda Electric Dr. Ing. Ladislav Sobotka, ředitel HZS Plzeňského kraje plk. Ing. František Pavlas a další.

Prestižní ocenění, které cena Františka Křižíka Fakulty elektrotechnické v Plzni představuje, bude udělováno za celoživotní přínos v oboru elektrotechniky.

Návrhy kandidátů na cenu se budou shromažďovat do 15. září. Z nich vybere komise jmenovaná děkanem nejvýše deset uchazečů. Jejich jména budou předložena vědecké radě Fakulty elektrotechnické. Ta v tajném hlasování rozhodne o jednom laureátovi na cenu Františka Křižíka. Datum udělení ceny je svázáno s výročím úmrtí Františka Křižíka. Historicky první cenu předá děkan Fakulty elektrotechnické v roce 2012.

Křižíkova cena je jednou z aktivit fakulty, které si kladou za cíl zviditelnit významné osobnosti elektrotechniky a také podporovat a zvyšovat atraktivitu oboru pro nové talenty.

Fakultu elektrotechnickou za její historii vystudovalo více než deset tisíc studentů v bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech. Je jednou ze zakládajících fakult Západočeské univerzity v Plzni. V jejím čele se vystřídalo jedenáct děkanů. V roce 2002 byl zaveden třístupňový systém studia (Bc. – Ing. – Ph.D.). Fakulta v letech 2000 – 2004 postavila novou budovu na Borských polích, kam se v září 2004 přestěhovala z historické budovy v Sadech pětatřicátníků.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT