Fakulta aplikovaných věd ZČU začala stavět výzkumné a vzdělávací centrum

18.09.2012 20:26

ZČU do dvou let vybuduje výzkumné centrum NTIS – Nové technologie pro informační společnost a Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu (CTPVV).

NAHLED_1A
NADHLED_JVNADHLED_JZNADHLED_SVNADHLED_SZNAHLED_1ANTIS - kámenNTIS - kámen2

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) oficiálně zahájila v těsné blízkosti univerzitního areálu na Borských polích jednu z největších investic ve své historii. Do dvou let vybuduje výzkumné centrum NTIS – Nové technologie pro informační společnost a Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu (CTPVV).

Projekty vznikají při Fakultě aplikovaných věd (FAV). I díky nim se stala ZČU jedním z nejúspěšnějších žadatelů o dotace z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, který do konce roku 2014 podpoří šest univerzitních projektů. „Cílem projektu NTIS je výstavba a vybavení nového výzkumného pracoviště na vysoké evropské úrovni ale zejména vybudování týmů pro výzkum a vývoj zaměřený do dvou prioritních směrů – Informační společnost a Materiálový výzkum,“ říká ředitel projektu Pavel Novák.

CTPVV pak zahrnuje rovněž výstavbu a vybavení objektu. Ten poslouží ke vzdělávání a vychovávání výzkumných pracovníků, třeba právě pro NTIS. Obě budovy budou stavebně propojeny a budou mít i řadu společných prostor.

NADHLED_JV


NTIS - Nové technologie pro informační společnost
NTIS obsadí šestipodlažní budovu, která nabídne 12 tisíc metrů čtverečních užitných ploch. Zaplní je především laboratoře a kanceláře včetně zasedacích místností. V centru najde od roku 2015 práci 180 lidí. Téměř 160 z nich budou výzkumní pracovníci, zbytek management a techničtí pracovníci. Část výzkumníků musí fakulta ještě nabrat. Bude se jednat jak o doktorandy FAV tak i o hotové vědecké pracovníky, kteří přijdou z jiných ústavů nebo firem.

Hodnota projektu NTIS přesáhne jednu miliardu korun. Třetina je určena na vlastní stavbu. Přístrojové vybavení bude stát přes 200 milionů. Obsahuje mimo jiné pět klíčových přístrojů, kde hodnota každého je v řádech jednotek až desítek milionů korun. Jedná se třeba o skenovací elektronový mikroskop s vysokým rozlišením nebo o vakuové komory s plazmovými zdroji. Významná část nákladů poslouží také k nastartování práce výzkumných týmů. Ty už na fakultě pod jednotlivými katedrami fungují. Postupně se ale budou rozrůstat a od roku 2015 se musí finančně osamostatnit.


„Pracujeme v pěti základních výzkumných programech, které obsahují další už konkrétní výzkumy. Přínos NTIS pak má být nejen v tom, že je budeme řešit s novým špičkovým vybavením a s větším množstvím pracovníků, ale že jednotlivé týmy budou ještě více spolupracovat a propojovat se dle konkrétního zadání,“
vysvětluje Pavel Novák. Cílem pak je, aby výsledky výzkumu byly nejen teoretické ale také použitelné v praxi. V tom má již nyní FAV velmi dobré výsledky. Týmy mají řadu referencí od českých i zahraničních firem a to například z oblasti energetiky, strojírenství a lékařství.

CTPVV – Centrum technického a přírodovědeckého vzdělávání a výzkumu
Budova CTPVV bude mít čtyři podlaží a v nich 10 tisíc m2 užitných prostor. Obsáhnou rovněž kanceláře a zázemí pro pedagogické pracovníky ale také výukové laboratoře. Centrum bude sloužit pro vzdělávání všech studentů FAV. V největší míře ale pro studenty v magisterských a doktorských studijních programech. Doktorandů má fakulta přes 220. Jejich následné uplatnění bude jak v projektu NTIS tak i ve výzkumu v průmyslových podnicích nebo dalších ústavech. Hodnota projektu vzdělávacího centra přesahuje 530 milionů korun. Objekty obou center vznikají současně v rámci jedné stavby. Její souhrnná hodnota je 524 milionů korun (bez DPH). Dodavatelem stavby je společnost OHL ŽS, a. s. Stavba bude dokončena na jaře 2014.


Západočeská univerzita v Plzni – úspěšný žadatel o dotace na výzkumné projekty
NTIS je ve finančním vyjádření nejvýznamnějším projektem, se kterým uspěla Západočeská univerzita v Operačním programu Výzkum a vývoj pro inovace, a je jedním z mála projektů z celé země, které čerpají prostředky přímo z Prioritní osy 1 – Evropská centra excelence. Druhým finančně nejobjemnějším projektem samotné ZČU je RICE – Regionální inovační centrum elektrotechniky. Jeho nositelem je Fakulta elektrotechnická. ZČU se ale jako partner podílí například i na projektu SUSEN (výzkumná infrastruktura vytvářející technické zázemí pro rozvoj jaderné energetiky), jehož předkladatelem je Centrum výzkumu Řež, s.r.o. a který bude mít rovněž část výzkumné infrastruktury v Plzni.


"Výstavba nových vědeckých center představuje pro univerzitu zcela novou etapu v jejím vývoji. Nové budovy změní nejen tvář jedné části Plzně, ale především významně zvýší potenciál univerzity i celého regionu,“ uvedla rektorka Západočeské univerzity v Plzni Ilona Mauritzová a doplňuje, že projekt NTIS znamená pro ZČU mimořádnou příležitost zařadit se mezi evropskou špičku v oblasti výzkumu a vývoje. „Zásluhou projektu CTPVV pak bude mít fakulta kvalitní zázemí pro výchovu uplatnitelných absolventů, nejen pro svoji výzkumně-vývojovou základnu, ale také pro pokrytí požadavků průmyslových subjektů a institucí v regionu,“ doplňuje rektorka.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT