14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Jak pomáhat zvířatům v přírodě? Nesbírejte, nesahejte a nenoste je do záchranné stanice!
Zdá se Vám to postavené na hlavu? Omyl! "99 mláďat ze 100 je z přírody vytrženo naprosto zbytečně!" říká vedoucí DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň.
DES OP Záchranná stanice živočichů v Plzni oslaví v příštím roce 20 let. Samotná stanice má kolem třiceti, čtyřiceti členů a je to vše na bázi dobrovolnosti. Jediným zaměstnancem je vedoucí Karel Makoň, ten ale zdůrazňuje, že pro stanici jsou důležití další lidé a těch je prý více než stovka!
"Jakýkoliv provoz takového zařízení je prací týmovou. Má-li fungovat, je na tom navěšeno minimálně přes 100 lidí, kteří pro nás dlouhodobě dělají, dělali nebo nám pomáhají. Je to zástup veterinářů, lidí, kteří se každý specializují na něco jiného. Nejvíce spolupracujeme tady s veterinární klinikou MVDr. Petra Böhma Vedilab. Lidi, kteří pro nás líhnou nebo odchovávají mláďata a dají jim individuální péči. Já tady přitom fofru nemám čas každou hodinu krmit srnče. Důležití jsou ornitologové, kteří kroužkují ptáky. Potřebujeme zástup grafiků, ´ajťáků´, účetní, fotografy, filmaře a kameramany pro natáčení. Dále pak určitě hasiči, policisté. Jsou to profíci i amatéři, ale kdyby jich nebylo, není ani stanice," prohlásil vedoucí DES OP Záchranné stanice živočichů v Plzni Karel Makoň a pokusil se vysvětlit, o čem fungování stanice opravdu je. "Naším cílem je lidem vysvětlit, jak je třeba se v přírodě chovat. Dnes nám nosí spoustu zvířat zbytečně, takže se v rámci osvěty a ekologické výchovy snažíme v podstatě stále opakovat: NENOSTE, NESAHEJTE a NESBÍREJTE! Nebo alespoň se nejdříve podívejte pořádně, tohle vypadá takhle, tohle takhle. Lidi fakt druhy neznají. Pak nám volají a nám by to usnadnilo spoustu práce, když zavolají a řeknou přesně, co našli a kde. Tady se ukazuje prospěšnost ekologické výchovy, protože nejlepší kdo volá a nejlépe se v tom orientuje, jsou děti! Ve své podstatě jsme to udělali trošku špatně. Nejdřív jsme začali zachraňovat zvířata a pak teprve jsme lidem začali říkat, co mají dělat, co je tady špatně."
Provoz zařízení, jakým je záchranná stanice živočichů, musí mít tři základní body. "Prvním je ekologická výchova a osvěta: hustíme do dětí ve školách, školkách, ale i do seniorů, vydáváme propagační materiály, děláme různé programy ekologické výchovy. Cíleně vysvětlujeme, jaké problémy a kde jsou, a sázíme na to, že děti, jak ti budoucí stavitelé nebo řidiči kamionů o těch problémech budou vědět, že v nich něco málo zůstane, a budou se je snažit vyřešit v té první vlně. Když se z takového dítěte stane ředitel ČEZu, tak zcela určitě bude chtít problémům předejít. Ekologická výchova je v této činnosti nejdůležitější, působí dlouhodobě, preventivně a už od začátku, samotných kořenů. To, co se nevyřeší v první vlně, by se mělo řešit druhovou ochranou volně žijících zvířat. To je práce v terénu, tři samostatné kapitoly. Odstraňování příčin jednotlivých úrazů (např. pro ptáky nebezpečné protihlukové bariéry) , vytváření lepších možností, jako jsou budky, místní rezervace, úpravy čapích hnízd, prostě vytváření lepších podmínek pro zvířata tak, aby jejich populace byla stabilní, silná a aby potom jedno poraněné zvíře nehrálo roli," vysvětlil Makoň a dodal: "Třetí vlna je provozování záchranné stanice jako léčebného zařízení. Nemontujeme se do přirozených přírodních výběrů. Proto neuznáváme takovou tu záchranu ježků z druhého vrhu a slabých mláďat. To nikdy v přírodě nefungovalo. Slabá mláďata mají přijít pryč. Snažíme se prostě pouze odstraňovat civilizační vlivy, napáchané lidskou rukou. To, co zvířata nemohou zvládnout kvůli tomu, že je tu člověk. Není to žádná hysterie v podobě slabých a nemocných!"
Jaká zranění se stávají ´jízdenkou´ do záchranné stanice živočichů?
"Do péče se k nám dostávají ptáci po úrazu elektrickým proudem. Naštěstí do roku 2015 by tyto nebezpečné sloupy měly být zabezpečeny tak, aby k tomu nedocházelo. S energetikou spolupracujeme, dlouhodobě nás financuje. Poměrně časté jsou i nárazy do skleněných ploch, jako jsou protihlukové bariéry, zrcadlové plochy, kterým moderní architektura hodně přeje a podobně. Největší problém je ale snad doprava! Končí tu sražení práci. Problém jsou i odpadky v příkopech, za nimi se stahují hlodavci a za nimi dravci, čápi. Střety s dopravními prostředky se týkají i savců. Problémem je také volné pobíhání psů, kteří pak vyčenichají a napadají mláďata. Volně žijící zvěř často padá do šachet, bazénů, skruží otevřených studní, zabloudí ale také do zástavby, běhá po silnici. Odchytávali jsme tak dokonce srnu na Americké, na Borech před FN, na Lochotíně."
Péče o osiřelá mláďata? "Jedno procento ze sta. 99 procent ze 100 je k nám na stanici doneseno zcela zbytečně! Zajíci, srny. Snažíme se lidem vysvětlit, aby to nedělali," krčí rameny téměř naštvaně Makoň a už opravdu naštvaně se rozpovídá na téma ježci. "Neřešíme odchovy mláďat z druhého vrhu, řešíme pouze poraněné ježky, posekané na zahradách, ťuknuté autem a podobně. Soustředíme se na dospělé. Tu hysterii kolem malých ježků… ať si každý doma chová dva, tři malé ježky, když chce, ale to bych jich tu měl za chvíli pět set!"
Zpět do přírody se poraněných zvířat vrací přibližně polovina
"Většinou tak 50, 60 % se podaří vrátit zpátky. Jsou to buď už odchovaná mláďata nebo zvířata, které se podařilo vyléčit. Je to do těch 70 % maximálně. Ostatní jsou buď zvířata trvale handicapovaná nebo vzácnější, které jdou do různých chovů, ať je to zoologická zahrada nebo různé zájmové chovy. Prostě už se nemohou vypustit, tak jdou do chovů, kde vychovají mláďata, která se pak vypouští. To jdou ale do větších stanic, jako jsou Bartošovice, Pavlov a podobně. My na to nejsme vybaveni, jsme malé léčebné zařízení. U nás se snažíme je mít co nejkratší dobu a hlavně tu nejsou natrvalo. Ty, pro které není umístění a nebo by jejich dalších chov byl pro ně spíše utrpením, se bohužel musí utratit. Je to drsná realita, to je těch 30 %," dodává Makoň s tím, že jedinými zvířaty, která v záchranné stanici zůstávají natrvalo, jsou fenka neměckého ovčáka Sára a výr Kuba, který je jejím maskotem. "Kuba je tu čtyři roky, Sáře je sedm a hlídá tu," představil ´domácí´ Makoň. "Kubu máme z umělého odchovu a slouží k ekologické výchově, abychom s ním mohli jezdit po školách, školkách. Pro děti je to poutavější."
To, že si plzeňská ZOO bere i handicapovaná zvířata, možná někteří lidé ani netuší. "Ano, ZOO si bere handicapovaná zvířata. Třeba nedávno jsem tam vezl volavku popelavou bez křídla. Už tam mají celkem tři. Berou si dravce, sovy, čápy a podobně. Berou si je i různé zájmové chovy, ale musí na to mít podmínky. Nedám káně do chovu někomu, kdo má klec na papouška nebo na andulku."
Mimořádně vyjíždí lidé ze stanice třeba ke zvířatům exotickým nebo domácím, která unikla z chovů.
"Nesmírně důležitá je vědecká činnost. Výzkum a odborné projekty jsou důležité proto, že nám pomáhají, aby naše činnost byla efektivní. Člověk si myslí, že to dělá dobře, ale když se nemůže opřít o pitvy nebo výsledky kroužkování, a nezíská o jednotlivých druzích co nejvíce informací, nemusí to pravda. Zde máme opět štěstí na lidi, na výborného patologa doktora Čadu. Například jsme dostali zesláblou a vyhublou volavku a první, co jsme udělali, že jsme do ní rvali rybu. Ona přitom byla dehydrovaná a neměla vodu k tomu, aby rozštěpila tukové zásoby, které měla. V podstatě jsme ji zabili tou rybou. Až když jsme ji dali na pitvu, tak nám doktor Čada řekl, neblázněte, potřebuje vodu!" vysvětlil Makoň.
Ochrana přírody je bohužel, stejně jako mnoho dalších záležitostí, hodně o ekonomice. "Úplně přesně vidíme, jak se to houpe. Ochrany přírody vždycky byla to, co musel počkat, až se ekonomika vzpamatovala. Dneska je ta doba jiná, odešlo nám spoustu firem, které nás podporovaly, protože na to nemají. Nebude ekonomika, nebude ochrana přírody. V roce 2000 jsme se začlenili do rozpočtu města. V současné době dostáváme kolem 600 tisíc korun, přičemž náklady na provoz stanice jsou 1 až 1,5 milionu korun."
Více o DES OP Záchranné stanici živočichů v Plzni najdete na www.desop.cz.