K akci Vlajka pro Tibet se připojují školy i města

09.03.2011 13:29

Tibetská vlajka bude ve čtvrtek 10. března opět vlát před Gymnáziem Františka Křižíka v Sokolovské ulici v Plzni. Škola se k akci "Vlajka pro Tibet" připojí již pojedenácté!

Tibetská vlajka

Již po jedenácté se ve čtvrtek 10. března připojí k akci "Vlajka pro Tibet"Gymnázium Františka Křižíka v Sokolovské ulici v Plzni.

"Jako každý rok i letos společně s vlajkou čeká studenty školy krátký program k připomenutí důvodů, které nás nutí vlajku vyvěšovat," uvedla ředitelka školy Šárka Chvalová a pokračovala: "Studenti vyššího gymnázia nejprve uvidí dokument Oči pro Tibet. Potom se setkají s paní Lenkou Gyaltso, která je kurátorkou sbírek orientálního umění Národní galerie a je provdaná za Sonama Gyaltso, který uprchl z Tibetu do Indie a nyní žije v Praze."  Studenti kvarty budou během dopoledně před školou malovat křídami tibetskou vlajku.

K akci Vlajka pro Tibet se tradičně připojují nejen školy, ale i další instituce jako jsou městské a obecní úřady, které si tak připomenou již 52. výročí potlačení povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, při kterém zemřelo nejméně 80 000 Tibeťanů.

V Plzeňském kraji to ve čtvrtek 10. března budou například města Domažlice, Heřmanova Huť, Horažďovice, Horšovský Týn, Klatovy, Nepomuk,  Planá u Mariánských Lázní, Plasy, Plzeň, Radnice, Staňkov, Starý Plzenec, Stod, Sušice či Železná Ruda.

Oči pro Tibet(Visioning Tibet, film USA)

Kdo se podívá do stříbrných vod jezera Lhama Lhatso, zjeví se mu v nich jeho minulé i budoucí životy. Velké části Tibeťanů se však jejich sen o cestě k „jezeru odpovědí" nesplní. Život na střeše světa, jak bývá Tibet symbolicky nazýván, přináší i jiná úskalí, než o jakých slýcháme v souvislosti s čínskou okupací. Ostré sluneční záření způsobuje oční onemocnění, převážně šedý zákal. Pokud se některé z těchto nemocí neléčí, mohou vést dokonce ke slepotě. V roce 1995 navštívil americký doktor Marc Lieberman nemocnici ve Lhase, aby tu vyškolil zdejší lékaře. Dokumentarista Isaac Solotaroff představuje Liebermanův projekt prostřednictvím doktorů, kteří bojují s problémy špatně fungujících nemocnic, a zároveň sleduje příběhy Tibeťanů, jež se vydali přes pláně, aby podstoupili léčbu. Radost uzdravených je dostatečnou satisfakcí pro lékaře, unavené po čtrnáctihodinovém pracovním dni. Životní dráha Liebermana samého, který podobný projekt zrealizoval také v Indii a v Tibetu pracuje s malými přestávkami již deset let, naznačuje, že i on byl za ta léta obdarován schopností ´vidět´.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT