14.12.2024 10:12
14.12.2024 8:28
Plzeň má rekordní rozpočet na rok 2025. Investovat se bude do DEPO2015 i dopravy
13.12.2024 17:56
Přepadení pošty v Tlučné, pachatel byl ozbrojen
Kam až sahá historie sládků Hlaváčkových? Vychází unikátní kniha
Nová kniha s názvem Pivovarníci Hlaváčkové mapuje historii slavného pivovarnického rodu. Je plná unikátních dokumentů i fotografií. Představil nám ji Ivan Hlaváček.
Pivovarská plzeňská historie je opravdu bohatá a významně k ní patří rodina Hlaváčků. Tři generace pracovaly v plzeňském pivovaru jako sládkové a zasloužily se o zachování jedinečné chuti nejznámějších značek Pilsner Urquell a Gambrinus.
Příběh pivovarníků nyní vychází knižně. Sebrat, shromáždit, roztřídit a sehnat všechny materiály ale trvalo roky, intenzivně se pracovalo celý rok. „Vlastně to celé vzniklo tím, že se pořád diskutovalo, všichni se ptali. Byl jsem několikrát konfrontován s tou naší historií a také jsme neměli úplně jasno, tak jsem se pokusil vše zjistit,“ vysvětluje Ivan Hlaváček, který spolu se svým bratrem Janem patří k poslední pivovarnické generaci.
Po smrti otce nalezl Ivan Hlaváček důležité dokumenty. „Když otec zemřel, našel jsem krabici, kde bylo vše naházeno. Kupní smlouvy, různé dokumenty, dokonce i deníček mého dědečka, který si psal celý život od svatební cesty.“ Ivan pak všechny materiály roztřídil, začal spolupracovat s Pivovarským muzeem i pivovarem, oslovil genealogy, nechal vytvořit rodokmen a také přizval ke spolupráci spisovatelku Janu Poncarovou.
Prvním sládkem v rodině byl už prapradědeček Ivana a Honzy Hlaváčkových. „Jménem byl František, stejně jako pradědeček a dědeček. A všichni byli sládkové, v knize je pak označujeme jako František I., II., III.,“ vysvětluje Ivan Hlaváček a prozrazuje další zajímavosti, které se dočtete v knize.
„Pradědeček vařil pivo v Rabštejně nad Střelou, kde si propachtoval pivovar od hraběnky Lažanské. On byl ale velký Čech a vadilo mu, že Rabštejn byl německý, a tak se rozhodl odejít. Koupil v konkurzu pivovar v Podmoklech na Zbirožsku a odstěhoval se.“
Ivan Hlaváček ukazuje originál kupní smlouvy z roku 1905. „Je tam úplně vše, kolik tam bylo pytlů obilí, koní, platby atd. A toto je nájemní smlouva pivovaru v Rabštejně, ta je v němčině.“
Také tyto cenné dokumenty jsou k vidění v knize. Zachoval se například i dopis, který psala druhá manželka Františka Hlaváčka III. „Ona sama vařila po smrti pradědečka pivo v Podmoklech a psala do legií dědečkovi, tedy svému nevlastnímu synovi, krásný dopis. Píše, že vaří pivo, že španělská chřipka napadla jednoho sládka a on zemřel. A vlastně až z tohoto dopisu se můj děda dozvídá, že zemřel jeho otec,“ ukazuje Ivan Hlaváček originál dopisu, ve kterém nelze přehlédnout krásné úhledné písmo.
O svém dědečkovi hovoří Ivan Hlaváček jako o nejslavnějším z pivovarnického rodu. Psal knihy o pivovarnictví, po válce se zasloužil o to, že se rozbombardovaný pivovar v Plzni znovu postavil. A stojí i za jedním z nejprodávanějších plzeňských piv. „Gambrinus 100, to byla receptura našeho dědy,“ svěřuje se jeho vnuk.
Dočtete se také o dalších generacích, Ivo Hlaváčkovi, který vařil pivo dokonce i na Kubě, kam ho pozval Fidel Castro a samozřejmě o Janu Hlaváčkovi, který působil v pivovaru až do roku 2014.
„V závěru knihy jsou pak různé vtipné historky,“ říká Ivan Hlaváček. Dozvíte se, proč se Chruščov koupal v koupelně paní Chlebečkové, která bydlela vedle Rudého koutku nebo jak se ztratil Gagarin v plzeňském pivovaru. A kniha přináší i další perličky. Zjistíte třeba také to, že za příchodem Hlaváčků do Plzně a plzeňského pivovaru stála zřejmě náhoda.
Tak hezké čtení! Kniha právě vychází!
Kniha „Pivovarníci Hlaváčkové: Jak se zrodili proslulí plzeňští sládkové“ vychází 3. 12. 2021 v limitovaném počtu 500 kusů a je možné ji zakoupit v dárkové prodejně na nádvoří pivovaru a v Pivotéce v Pivovarském muzeu v Plzni. Publikace je také v předprodeji na www.pivovarnicihlavackove.cz.
foto: Archiv Ivan Hlaváček, QAP.cz