Kolik stálo zahájení EHMK 2015? Zastupitelé chtěli vysvětlit položky z rozpočtu 22 milionů

05.03.2015 16:30

Celkem 22 milionů stálo zahájení EHMK 2015. Společnost Plzeň 2015 přešvihla rozpočet a navíc musela vysvětlovat astronomické sumy např. téměř milion za televizní přenos, téměř milion za loutku, skoro dva miliony za zapůjčení projektorů.

Zahájení EHMK (37)

Zdá se, že částky na zahájení EHMK 2015 létaly vzduchem. Přes milion na průvody, přes milion na LEDky, televizní přenos skoro za milion, zapůjčení loutky za 900 tisíc korun, zapůjčení projektorů téměř za 1,9 milionu korun, k tomu částky za videomapping, produkce atd.

Jednotlivé částky se řešily na čtvrtečním zastupitelstvu města Plzně. Zastupitelé z opozice chtěli vysvětlit vysoké částky i přešvihnutí rozpočtu o milion korun.

 „Můžete mi vysvětlit některá jednotlivá čísla? Je to např. pronájem LED obrazovek, částka přes milion korun. Průvody vidím jako výborný nápad, vidím tu náklady na výroby lodí. Ale nechápu částku společnosti Art Prometheus 650 000 korun za zorganizování průvodů,“ uvedl zastupitel Petr Suchý s tím, že další nesmyslná částka je milion korun za čtvrthodinové vystoupení artistů na náměstí.

A dochází i na další vysoké částky při zahájení. U každé akce drahá produkce, ledový bar za téměř 400 tisíc korun, kde nebyl vyřešen odtok vody a zdevastoval trávník v sadech (více zde), vysoké honoráře umělců i astronomická částka za přenos na LED obrazovky.

„Co je výroba přenosu? Ta by neměla být takhle drahá, a pokud pan Koller a Suchý nezdražili, tak částka přes 400 tisíc je také dost drahá. Možná ale Tereza Hálová stála 200 tisíc korun, ale vůbec nevím, kdo to je,“ reaguje další zastupitel Roman Zarzycký, který působil před politikou v mediální sféře, a tak zná běžné částky například za nákup umělců z praxe.

Jednotlivé položky pak vysvětluje ředitel společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek. „Led obrazovky, jejich cena byla zhruba 900 000 bez DPH, my jsme vybrali ekonomicky nejlepší finanční řešení. Akce v zimě s sebou nese daleko větší nároky na všechno,“ hájí částku Suchánek a vysvětluje další technické náročnosti.

S tím ale zastupitel Zarzycký rozhodně nesouhlasí. „14 let jsem dělal v médiích a vím, že na šíření signálu to v zimě vliv nemá. Naopak. Když je mráz, signál se šíří lépe.“

„Najali jsme Michala Čech, zajistil firmu Star works – 12 kamer, personál, produkce. Což bohužel stálo oněch 900 tisíc korun,“ uvedl Suchánek.

„Televizní přenos 12 kamer v HD kvalitě cca 900 tisíc? Hokej stejný přenos s polovinou kamer je částka ani ne jedné průměrné mzdy v České republice,“ říká Zarzycký.

Na drahý přenos reaguje i další zastupitel. „Považuji televizní přenos za špatný a chtěl bych vědět, kdo to zajišťoval. Tam se sice něco dělo na obrazovce, ale na druhé straně republiky, se asi divili, co tam je. Při všech takových pořadech se naopak využije pro propagaci města, nebyla k tomu žádná reportáž,“ uvedl Bohuslav Rada.

A další zastupitel Petr Šustáček upozorňuje na to, že firma, která půjčila projektory za 1,9 milionů korun, řešila vše subdodavatelsky. „Říkal jste dvanáct projektorů, teď říkáte dvacet. Mně se ta cena zdá také vysoká, firma byla založená roku 2013. Zmínil jste, že to bylo děláno subdodávkou přes firmu AV Media. Mohla být tedy nižší cena,“ říká Šušťáček.

„Společnost, která vyhrála, nebyla oslovena, protože jsme o ní nevěděli. Předložili nabídku, my jsme je nevyloučili. Jednalo se o půjčení zařízení – tady máte krabici, vraťte nám jí nepoškozenou. AV Media se neúčastnila,“ vysvětluje Suchánek.  

Na řadu se dostává i loutka, která se po zahájení některým Plzeňanům líbila, jiné ji označili za hromadu šrotu. „Loutka by stála 1 800 000 tisíc korun, my jsme si jí půjčili za 900 tisíc korun. To není zlomek ceny. To je polovina,“ říká zastupitel Suchý.

Plzeň 2015 totiž zaplatila tisíce za vývoj loutky, pak ale přišla na to, že by výroba byla moc drahá. A tak si ji jen půjčila, jak uvedla za zlomek ceny. "Město zaplatilo některé části při vývoji loutky, ale pak se přistoupilo k variantě pronájmu loutky. Je tam za zlomek ceny. To není asi šťastné číslo," přiznává náměstek pro kulturu Martin Baxa.

A v neposlední řadě si musí společnost Plzeň 2015 poradit i s navýšením rozpočtu na zahájení.

Celková částka za zahájení EHMK 2015 v Plzni činí více než 22 milionů korun.  „Rozpočet společnosti je velké kouzlení, na zahájení jsem měl půl milionu korun rezervu na vícenáklady. S tím navýšením si budeme muset nějak poradit,“ reagoval Suchánek na to, jak si poradí s navýšením nákladů na zahájení o celý milion korun.

Co říci závěrem?

Ať už jste při zahájení EHMK 2015 v Plzni byli na náměstí, v sadech či u televizní obrazovky, uděláte si jistě sami obrázek, zda takové zahájení odpovídalo celkové sumě.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT