15.12.2024 10:32
15.12.2024 8:29
V Plzni vznikl nový prostor, kde najdou útočistě děti a mladí lidé v náročné životní situaci - FOTKY
14.12.2024 17:34
Z loupežného přepadení pošty v Tlučné byl obviněn pětapadesátiletý muž
Lochotínský pavilon, součást velkého parku, znáte jeho historii?
Tušíte, že na místě dnešního Lochotínského pavilonu, který stojí u zastávky tramvaje nad ZOO, byl velký a známý Lochotínský park, jehož historie sahá do roku 1832? QAP zjistil víc u občanského sdružení Umění je obrana. Koukněte i na fotky, jak to tehdy vypadalo.
Kdo z Plzeňanů nezná pavilonek, nebo spíš to, co z něj zbylo, nad zastávkou tramvaje nad ZOO. Ano, Lochotínský pavilon má také svou historii. byl součástí velkého Lochotínského parku, který se začal bodovat už v roce 1832. Historii od vzniku až po požár a pád celého parku jsme zjistili u o. s. Umění je obrana, které se zabývá právě původními stavbami v Plzni. Mimo jiné tito lidé stojí za peticemi proti OC Arena nebo za Městské lázně.
Na počátku 19.století, kdy města expandovala ze stísněných prostor sevřených hradbami, měla Plzeň velké štěstí, že jejím královským purkmistrem byl jmenován v r.1828 Martin Kopecký. Kromě celé řady jiných prospěšných projektů založil okrašlovací akciovou společnost pro výstavbu lázeňského komplexu na Lochotíně, tato dnešní část Plzně má nést název podle tvrze rytíře Lochoty. V r.1832 se začalo s úpravou parku a byly vybudovány lázeňské stavby a od r.1834 byly lázně již v provozu. Místo se stalo centrem společenského dění, zábav a českého vlasteneckého života, třeba v r.1841 se zde konal první český ples.
Zdejšího společenského života se rád účastnil v letech 1840-43 i tehdejší student Bedřich Smetana, možná mu při komponování slavné polky Vzpomínka na Plzeň zazněla nějaká reminiscence z plesů na Lochotíně.... Lochotínské lázně však příliš nevynášely a proto je v r.1849 zmíněná akciová společnost odprodala Měšťanskému pivovaru, který komplex celkem úspěšně spravoval až do znárodnění v r.1947, lázeňské služby se zde poskytovaly až do začátku II.světové války, pak byl areál zabrán německou armádou jako lazaret.
Císařský sál byl ke stávající budově restaurace přistavěn v letech 1888-89 stavitelem Emanuelem Klotzem. Stavba byla zahájena k oslavě výročí 40ti letého výročí panování císaře a krále Františka Josefa I. Už tehdy byla budova vybavena moderním plynovým osvětlením a proslula vynikající akustikou.
K lázním jezdil nejprve dostavník, ale od r.1899 mohli návštěvníci využít tehdejší revoluční novinku v dopravě tramvaje hnané silou elektrickou od firmy Křižík. Až v r.1949 byl tramvajový provoz nahrazen trolejbusy Škoda. Tramvaje se vrátily až v r.1980, toho se však budovy Císařského sálu s restaurací nedočkaly, vše bylo zbořeno v r.1979 při rozšiřování Karlovarské třídy. Místo tak není dnes nijak zajímavé. Z někdejších lázní dnes zůstala jen empírová stavba zvaná Lochotínský pavilon.
foto a zdroj: o.s. Umění je obrana