MDŽ, starý svátek, ale pořád aktuální

07.03.2011 14:39

Na 8. března připadá Mezinírodní svátek žen. Pro mnohé je tento svátek pozůstatkem socialismu u nás, ale jeho historie přitom sahá až do 19. století. Jak to bylo a je se svátkem žen zjišťoval QAP.

Připomíná vám Mezinárodní den žen socialismus? Myslíte si, že by měl být svátek zrušen, tak jak to už navrhoval Senát? QAP zjišťoval, jak je to s historií MDŽ.

Oslavovaný i nenáviděný, takový je MDŽ. Senát se dokonce i několikrát snažil jej vyřadit z význmaných dnů českého kalendáře a přitom jde o svátek s bohatou historií, jež vůbec nesouvisí s komunismem.

Mezinárodní den žen vznikl jako výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Historie svátku je však ještě starší. První zmínka se objevuje už v roce 1857. Tehdy ve Spojených státech v březnu stávkovaly ženy v textilních továrnách za zlepšení pracovních podmínek.

A právě v roce 1908 přišly ženy na řadu opět, tentokrát newyorské švadleny stávkovaly za zkrácení pracovní doby, lepší platy, hlasovací práva a ukončení zaměstnávání dětí. V průvodu městem šlo přes 15 tisíc žen.

První Národní den žen se slavil v roce 1909 v poslední únorovou neděli a takto zůstal až do roku 1913. Poslední slovo k určení data svátku dalo nakonec Rusko v roce 1917. Kolem osmého března se v zemi konaly protestní akce proti válce. Rozhodující byl čtvrtek 23. února juliánského kalendáře, což odpovídalo 8. březnu kalendáře gregoriánského. Tehdy totiž ruský car abdikoval a prozatímní vláda schválila ruským ženám volební právo.

V roce 1975 Mezinárodní den žen oficiálně uznala OSN.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Enyaq Enyaq coupé